RAPORT

Wojna na Ukrainie

Słuchasz takiej muzyki? Znacznie poprawia wydajność mózgu

Muzyka groove znacznie poprawia wydajność mózgu (fot. GettyImages/Michael Ochs Archiv)
Muzyka groove znacznie poprawia wydajność mózgu (fot. GettyImages/Michael Ochs Archiv)

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Tsukuba postanowili przyjrzeć się nieco bliżej wpływowi muzyki na funkcje wykonawcze mózgu – umiejętność planowania, skupienia uwagi, zapamiętywania i wielozadaniowości. Okazało się, że muzyka groove, której wpływy usłyszymy w twórczości chociażby takich wykonawców jak Abba, Macy Gray, Jamiroquai, Modjo, The Jacksons czy Bee Gees, znacznie poprawia wydajność mózgu.

17-latek założył fikcyjną placówkę medyczną i wyłudził prawie 6 mln euro

Operatywny nastolatek z Fryburga od marca do czerwca 2021 r. prowadził fikcyjne centrum medyczne, gdzie rzekomo wykonywano testy na koronawirusa....

zobacz więcej

Inspiracją dla tego badania były wcześniejsze eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z japońskiego uniwersytetu. Zespół badawczy wykazał, że dynamiczne ćwiczenia, wykonywane w rytm energicznej muzyki, przyczyniają się do znacznej poprawy pracy mózgu.

Już dawno zdołano udowodnić, że wysiłek fizyczny zbawiennie wpływa na nasz mózg.
Naukowcy chcieli się jednak przekonać, jaki wpływ na funkcje wykonawcze mózgu ma muzyka.

Zaproszeni do badania ochotnicy zostali poproszeni o wysłuchanie utworów, które mają wyraźne elementy groove – rytmu, który wręcz zmusza nas do poruszania ciałem w takt muzyki. Dla porównania, grupa kontrolna została poproszona o wysłuchanie odprężającego szumu.

Test Stroopa


Przed i po wysłuchaniu melodii badanych poproszono o wykonanie testu Stroopa, który miał pokazać czas reakcji na powierzone zadanie i ocenić sprawność wykonawczą mózgu. Dodatkowo w trakcie wykonywania zadań naukowcy cały czas monitorowali aktywność mózgu.

Wnioski z badania opublikowanego na łamach naukowego czasopisma „Nature” były jednoznaczne. Osoby, które poddały się rytmicznej muzyce, poczuły ten rytm i były wyraźnie poruszone melodią, wykazywały lepsze funkcje wykonawcze mózgu. Poprawie uległa ich umiejętność zapamiętywania, koncentracji i wielozadaniowości.

Uczeni sugerują, że ten efekt udało się osiągnąć właśnie poprzez stymulację kory przedczołowej określonymi dźwiękami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej