RAPORT

Pogarda

Eksperci o karabinie Grot: Zarzuty się nie potwierdziły

Karabin Grot (fot.  Forum/Adam Chelstowski)
Karabin Grot (fot. Forum/Adam Chelstowski)

Najnowsze

Popularne

W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbyła się konferencja ekspercka dotycząca użytkowania polskich karabinków Grot. – Takie spotkania nie tylko uzmysławiają nam potencjał karabinka, ale również jego bezprecedensowy wpływ na zdolności taktyczne piechoty – powiedział dowódca Terytorialsów, gen. broni Wiesław Kukuła. Zarzuty dotyczące zacinania się broni przy użytkowaniu w kurzu i piasku, nie potwierdzają się – ocenili eksperci.

Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

„Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” – tak w serii artykułów Onetu scharakteryzowano karabinek Grot, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Kilka dni temu odbyła się druga edycja konferencji dotyczącej modułowego systemu broni strzeleckiej – 5,56 mm karabinek MSBS Grot. Tegoroczna edycja GROTowiska odbywała się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu oraz na strzelnicy „BELLONA Marynino”.

Na konferencji obecni byli liczni eksperci, specjaliści i żołnierze. Jak opisuje WOT, pierwszego dnia konferencji odbyły się prelekcje specjalistów oraz merytoryczna dyskusja, drugi dzień miał charakter praktycznych zawodów strzeleckich.

Konferencja Grotowisko2022


– Naszymi celami są: integracja środowiska eksperckiego, rozwijanie komunikacji pomiędzy użytkownikami, inżynierami i konstruktorami oraz znoszenie barier uniemożliwiających swobodną wymianę doświadczeń z wdrożenia i eksploatacji karabinka Grot. Efektem naszych działań ma być bardziej efektywne wdrożenie karabinka w Siłach Zbrojnych oraz inspirowanie – również przez ekspertów cywilnych – jego rozwoju – powiedział dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła.

Płk. Tadeusz Binko z dowództwa WOT podkreślił z kolei, że użytkować Grota będą kolejne armie świata. – Widzimy, że jest na Ukrainie, a u nas dziś używanych jest już ponad 60 tys. kompletów i wartość ta wzrasta – dodał.

Producent karabinka Grot pozywa RAS. Chodzi o artykuły Onetu [WIDEO]

Radomska Fabryka Broni „Łucznik”, producent karabinka Grot, wystosowała pozew sądowy o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy Ringier Axel...

zobacz więcej

Produkcja broni to interes narodowy


Prof. Ryszard Woźniak z Wojskowej Akademii Technicznej akcentował znaczenie tworzenia i rozwoju rodzimej broni.

– Produkcja broni ma charakter narodowy, dlatego w interesie Polski jest ochrona tego dobra. Jeżeli nie będziemy mieli tego podstawowego uzbrojenia, to będziemy po prostu bezbronni – zaznaczył.

Szef sekcji szkoleniowej łódzkiej brygady OT porucznik Bartosz Szkopek podkreślił, że zarzuty dotyczące zacinania się broni przy użytkowaniu w kurzu i piasku, nie potwierdzają się.

Zarzuty takie pojawiły się na początku ubiegłego roku. Porucznik Szkopek powiedział, że Grot jest używany przez niego i jego żołnierzy w trudnych warunkach ośrodka poligonowego w Toruniu. To treningi w piachu, kurzu i często w wysokich temperaturach. Wojskowy przyznał, że zdarzają się momenty, iż karabinek ciężko się przeładowuje, ale po kilku strzałach próbnych broń zachowuje się bez zarzutów.

Szef MON o Grotach: Żadna broń nie jest doskonała, ale ta jest sprawdzona

Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona – mówił szef MON Mariusz Błaszczak...

zobacz więcej

Żołnierze z łódzkiej brygady testowali Groty także w czasie silnych mrozów, na poligonie w czasie ulewnych deszczy oraz podczas wykonywania szkoleń w zakresu „czarnej taktyki”, czyli zadań bojowych w pomieszczeniach. Karabinki – jak powiedział żołnierz – nie były „oszczędzane” i zdarzało się, że za ich pomocą wybijano futryny w drzwiach. Ani razu nie odnotowano problemów z tego powodu.

Fabryka Broni „Łucznik” dostarczyła polskiej armii ponad 51 tys. sztuk karabinka Grot. Ponad 33 tys. jest na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

W planach jest realizacja kolejnych dostaw na potrzeby rodzimych jednostek. „Łucznik” realizuje też zamówienia do Afryki Północnej oraz od niedawna także dla ukraińskich sił zbrojnych.

O zaletach karabinka Grot poinformowali też uczestnicy zawodów Lekkiej Piechoty w parach; marszu na orientację i strzelania, które odbywały się na strzelnicy w Zielnowie. „(…) No i najważniejsze. Grot po kąpieli błotnej nadal strzelał całe zawody. Onet kłamie” – napisali uczestnicy zawodów.Seria tekstów Onetu o Grocie


Przypomnijmy, dwa lata temu pracownicy portalu Onet kontrolowanego przez koncern Ringier Axel Springer Polska opublikowali serie tekstów, w których przekonywano, iż polski karabinek Grot „rdzewieje, przegrzewa się, a zapiaszczony – zacina”.

Ukraińscy żołnierze z polskimi karabinkami

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Kijowa przemawiać przed ukraińskim parlamentem. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pokazało w sieci zdjęcie...

zobacz więcej

Według Onetu po testach okazało się, że karabinek „zagraża żołnierzom”. Internetowa publikacja powołuje się na raport byłego oficera jednostki GROM Pawła Mosznera i jego zespołu, który „ujawnia pełen zakres wad karabinka Grot”, uznanego za wadliwy.

Według portalu Grot w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii, i już na poziomie wstępnych testów wzbudzał wiele wątpliwości, które były ignorowane.

Fabryka Broni „Łucznik” w odpowiedzi zapewniała, że karabinek przeszedł kompleksowy proces certyfikacji przed przyjęciem broni do użytku. Zdaniem firmy autorzy artykułu nie dochowali rzetelności dziennikarskiej, opierając tekst niemal wyłącznie na anonimowych wypowiedziach.

„Łucznik” wystosował pozew sądowy o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawcy Ringier Axel Springer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej