RAPORT

Pogarda

Turcja wzywa Grecję do wycofania sił zbrojnych z wysp Morza Egejskiego

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu (fot. PAP/Leszek Szymański)
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Turcja wezwała Grecję do wycofania sił zbrojnych z wysp Morza Egejskiego. Ostrzegła, że władze w Ankarze zakwestionują status wysp, jeśli rząd w Atenach nie dokona ich demilitaryzacji.

Scholz zaklina rzeczywistość. „Niemcy jednym z najważniejszych sojuszników militarnych Ukrainy”

Kanclerz Niemiec podczas spotkania z przywódcami państw bałtyckich w Wilnie wygłosił tezę, która odbiega od oceny ekspertów i mediów. Otóż wg Olafa...

zobacz więcej

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w stolicy Turcji Ankarze na wspólnej konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem z Macedonii Północnej Bujarem Osmanim, że Grecja umacnia swoją obecność wojskową na wyspach Morza Egejskiego. Tym samym łamie postanowienia Traktatu Lozańskiego z 1923 r. i Traktatu Paryskiego z 1947 r. .

Turecki dyplomata powiedział, że wyspy zostały przyznane Grecji pod warunkiem, że będą zdemilitaryzowane – poinformowała agencja Associated Press.

– Umowy zostały zawarte, ale Grecja je łamie. Uzbraja je. Jeśli Grecja nie zaprzestanie tych praktyk, suwerenność wysp zostanie poddana pod dyskusję – powiedział i dodał: „To jest jasne. Będziecie przestrzegać umów”.

Turcja źle interpretuje traktaty?


Władze w Atenach twierdzą, że Turcja celowo niewłaściwie interpretuje traktaty dotyczące sił zbrojnych na jej wschodnich wyspach . Rząd grecki uważa, że ma podstawy prawne do obrony wobec wrogich działań Ankary. Komentarze tureckiego ministra pojawiają się w momencie nowej eskalacji napięć między sojusznikami z NATO, którzy w przeszłości toczyli spory dotyczące wielu kwestii, w tym wydobycia surowców we wschodniej części Morza Śródziemnego i rywalizowali w kwestii roszczeń na Morzu Egejskim.

Zobacz także: Miedwiediew grozi wyeliminowaniem „każdego, kto jest przeciwko Rosji”

Amerykanie ostrzegają. Korea Północna może przetestować taktyczną broń nuklearną

Retoryka władz Korei Północnej może sugerować, że reżim w Pjongjangu zamierza przetestować taktyczną broń nuklearną – oświadczył we wtorek...

zobacz więcej

W zeszłym miesiącu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że przestanie rozmawiać z greckim premierem Kiriakosem Mitsotakisem. Wyraził niezadowolenie z komentarzy, jakie grecki premier wygłosił podczas niedawnej podróży do USA, w tym sugestii, że Kongres powinien zablokować zakup przez Turcję myśliwców F-16.

Grecki premier oświadczył, że z powodu wojny w Ukrainie po obu stronach Morza Egejskiego potrzebna jest powściągliwość.

– Myślę, że jesteśmy jeszcze bardzo daleko od tego punktu, daleko od napięcia, jakie mieliśmy latem 2020 r. – powiedział Mitsotakis, odnosząc się do czasu, gdy między Grecją a Turcją rozgorzał konflikt w sprawie praw do poszukiwania gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

– Dziś wszyscy muszą wykazać się powściągliwością. Zwłaszcza w czasie, gdy stoimy przed bardzo dużym wyzwaniem w NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę . Musimy być zjednoczeni – skonstatował Mitsotakis.

Szef tureckiego MSZ poinformował, że władze w Ankarze wysłały dwa listy do Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie kwestii zmilitaryzowanych wysp i wezwał Grecję do odpowiedzi na te listy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej