RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skąd się biorą bąbelki w kieliszku szampana?

Znawcy odradzają mycie kieliszków do szampana w zmywarce  (fot. flickr/Waldo Jaquith)
Znawcy odradzają mycie kieliszków do szampana w zmywarce (fot. flickr/Waldo Jaquith)

Film poświęcony chemii szampana opublikował z okazji zbliżającego się Sylwestra i mijającego Roku Chemii, American Chemical Society.

Wynalezienie wina z bąbelkami przypisuje się często XVI-wiecznemu francuskiemu mnichowi z klasztoru benedyktynów, znanemu jako Dom Pierre Perignon. Początkowo produkcja nastręczała duże trudności – w niektórych butelkach powstawało za mało gazu, w innych – tak wiele, że pękały. Z czasem zaczęto stosować korki w kształcie grzyba przytrzymywane drutem, a butelki wykonywano z grubego szkła.

Potocznie jako szampan określane jest każde wino musujące, jednak ten prawdziwy, musi pochodzić z francuskiej Szampanii i być wytwarzany z winogron trzech odmian – chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Także wypełniający charakterystyczne bąbelki dwutlenek węgla koniecznie musi być naturalnym produktem dwuetapowej fermentacji - najpierw w dużych zbiornikach, a potem w butelkach. Przy nalewaniu szampana do butelek dodaje się do niego cukru i drożdży.

Powstający w zamkniętej butelce dwutlenek węgla rozpuszcza się w winie, a po otwarciu butelki zaczyna tworzyć sławne bąbelki – zgodnie z prawem Henry'ego, które opisuje zależność objętości gazu rozpuszczonego w jednostce masy lub objętości cieczy od ciśnienia tego gazu nad powierzchnią cieczy. Przy niższym ciśnieniu nadmiar gazu gwałtownie się uwalnia. Dlatego trzeba uważać przy otwieraniu - prędkość, z jaką nieprzytrzymany korek wylatuje z butelki sięga 160 km/h, a najdłuższy odnotowany lot korka wyniósł około 54 metrów.

W szampanie zawartych jest ponad 600 różnych związków chemicznych, których suma nadaje charakterystyczny aromat. Podążające ku górze bąbelki zabierają ze sobą aromatyczne cząsteczki i pękając, uwalniają je. Jak wynika z badań opublikowanych przez Journal of Agricultural and Food Chemistry, nalewanie szampana po ściance nachylonego kieliszka pozwala zachować dwa razy więcej dwutlenku węgla niż przy nalewaniu do środkowej części kieliszka stojącego w pozycji pionowej.

Im szampan bardziej jest schłodzony, tym mniejsze ciśnienie w butelce i mniejsza siła wypychająca korek. Jednak szampan nie może być zmrożony – jego optymalna temperatura to 7 do 9 stopni Celsjusza. Jako że ogrzanie trunku palcami jest niewskazane, kieliszki do szampana mają długą nóżkę.

Znawcy odradzają mycie kieliszków do szampana w zmywarce – radzą myć ręcznie i wytrzeć ścierką, by na szkle pozostały drobinki kurzu i mikroskopijne włókienka, które po wlaniu szampana stanowić będą punkty tworzenia się bąbelków (nukleacji).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej