RAPORT

Pogarda

W PE debata o polskim KPO. „Putin otwiera szampana” [WIDEO]

Katarina Barley atakuje Komisję Europejską i Polskę ws. praworządności i funduszy z KPO (fot. Forum/ Aleksiej Witwicki)
Katarina Barley atakuje Komisję Europejską i Polskę ws. praworządności i funduszy z KPO (fot. Forum/ Aleksiej Witwicki)

Najnowsze

Popularne

Kolejna debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim. We wtorek europarlamentarzyści dyskutowali nad porozumieniem zawartym ws. Krajowego Planu Odbudowy. Komisję Europejską i jej szefową krytykowała wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley. – Niedawno jedna z europosłanek użyła takiego wyrażenia, że Polskę należy finansowo zagłodzić; ja rozumiem, że PE też przyjął tę strategię – nie krył rozczarowania europoseł PiS Ryszard Legutko, nawiązując do słów Barley. Z kolei Dominik Tarczyński wezwał niemiecką posłankę do przeprosin.

Chce zablokować Polsce miliardy. To przyjaciel Putina i Hołowni

Guy Verhofstadt złożył wniosek o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej za akceptację KPO dla Polski. „To polityczny przyjaciel Róży Thun i...

zobacz więcej

Podczas wtorkowej debaty głos zabrała m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, krytykowana przez lewicowe frakcje za zawarcie porozumienia z Polską ws. KPO.

Von der Leyen: Pieniądze nie popłyną, dopóki...


Zarzucano jej, że obiecała przyznanie Polsce pieniędzy, mimo że w sprawie praworządności nic się w Polsce nie zmieniło.

Niemka argumentowała, że zielone światło dla polskiego KPO wiąże się ze szczególnymi zobowiązaniami dla rządu w Warszawie. – Zapewniam, że żadne pieniądze nie zostaną wypłacone, dopóki nie dojdzie do zrealizowania tych reform – dodała.

Legutko: Mówicie o demokracji i praworządności, a chodzi wam o tyranię


Głos zabrał także Ryszard Legutko z PiS, wspominając słowa Katariny Barley o „finansowym zagłodzeniu Polski”. Wskazywał, że słowo „zagłodzenie” brzmi „bardzo nieprzyjemnym echem”, bo odnosi się do wyjątkowo paskudnej tradycji politycznej i „dla polskiego ucha brzmi strasznie”, choć – jak oceniał – prawda jest taka, że ten Parlament taką strategię przyjął.

– Uderza mnie ten kłamliwy język, który tutaj pada. Kiedy państwo mówicie o demokracji, wcale nie chodzi wam o demokrację, wam chodzi o tyranię jednej grupy. Kiedy mówicie o wartościach, chodzi o zastraszanie i szantaż; kiedy mówicie o praworządności, chodzi o zdobycie dodatkowej pałki na przeciwników – mówił w PE Legutko.

Halicki: Ataki na KE osłabiają wspólną Europę


Przemawiał także Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, przedstawiając się jako reprezentant „tej części społeczeństwa, która czeka na te miliardy, które powinny już służyć polskiej gospodarce, samorządom, przedsiębiorcom”.

Którzy unijni komisarze byli przeciwni zgodzie na polskie KPO? Znamy nazwiska

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Obudowy. Po raz pierwszy były głosy przeciw i zdarzyło się, że plan któregoś z państw nie...

zobacz więcej

– Polski rząd zmarnował ten rok. Dlatego trzeba takiego dokumentu, jaki przedstawiła pani komisarz w Warszawie. 300 stron decyzji implementacyjnych, odsyłam, bo może nie czytaliście – apelował do krytyków działań Komisji Europejskiej. Wskazywał, że bardzo szczegółowo opisano tam procedury dotyczące postępowań dyscyplinarnych, wykonania orzeczeń TSUE i „całego systemu związanego z tworzeniem prawa”.

Zdaniem Halickiego „ten, kto atakuje dziś Komisję Europejską, osłabia wspólną Europę, a nie pomaga wykonać zobowiązania polskiego rządu”.

– KE nie domaga się nawet podstawowego minimum od rządu Polski – argumentowała Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, słynąca z ataków na Polskę. Jej zdaniem „reforma zaproponowana przez Warszawę nie wystarczy dla spełnienia wymogów orzeczenia TSUE”, a „najważniejsze problemy nie zostały w ogóle spełnione”.

Tarczyński do Barley: Przeprosi pani Polaków?


Do odpowiedzi wezwał ją Dominik Tarczyński: „Chciałbym zapytać, czy to prawda, że to pani jest autorką słów o tym, że »Polaków trzeba zagłodzić finansowo«. Czy pani takie słowa wypowiedziała? Czy ma pani świadomość, jak brzmią one w Polsce, gdzie ludzie byli głodzeni na śmierć przez Niemców?”. Barley protestowała, argumentując, że „to nie są jej słowa”. – Nigdy tego nie powiedziałam. Użyłam słowa, ale w odniesieniu do korupcji na Węgrzech – stwierdziła.

Czytaj więcej: „Musimy ich zagłodzić finansowo”. TVP emituje nagranie skandalicznej wypowiedzi Barley
teraz odtwarzane
„Musimy ich zagłodzić finansowo”. TVP emituje nagranie skandalicznej wypowiedź Barley

Rzońca: Ataki na Polskę służą także Putinowi


– Czy nie uważa pani, że te wszystkie ataki na Polskę w tej sytuacji, jak Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy, są bardzo dobrze widziane w Moskwie; że powodują, że Putin otwiera szampana i cieszy się, że Polska jest osłabiana gospodarczo i ekonomicznie? – pytał z kolei europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

Zdaniem polityka ataki na Polskę, z jakich słynie Barley, „służą także Putinowi”. Perspektywa niemieckiej wiceszefowej PE jest jednak inna: „Zdaję sobie sprawę i doceniam wysiłki polskich obywateli. Ale to nie ma nic wspólnego z kwestią praworządności. To całkowicie w rękach polskiego rządu, by pieniądze zostały uwolnione”.

– Zawsze mówiłam, że powinniśmy dać Polsce pieniądze, by mogła zaopiekować się uchodźcami, ale to, co robi rząd Polski, to niszczenie niezależnego sądownictwa. To całkowicie w rękach polityków i pieniądze popłyną – dodała. Zobacz także: Wniosek o odwołanie von der Leyen za przyjęcie polskiego KPO. „Scenariusz, na którym zależy Putinowi”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej