RAPORT

Pogarda

Wniosek o odwołanie von der Leyen za przyjęcie polskiego KPO. „Scenariusz, na którym zależy Putinowi”

Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Najnowsze

Popularne

Wniosek o odwołanie szefowej KE Ursuli Von der Leyen prowadzi do rozwoju wypadków, na którym zależy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, czyli do konfliktu wewnątrz UE, a w szczególności do izolowania Polski – przekazał PAP wysoki urzędnik Komisji Europejskiej w Brukseli.

Ursula von der Leyen w Warszawie. Jest zielone światło dla KPO

Do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen doszło w czwartek po...

zobacz więcej

Troje przedstawicieli liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim zaapelowało w poniedziałek o poddanie pod głosowanie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE Ursuli von der Leyen. Jako powód podają zaakceptowanie przez Komisję polskiego KPO.

Wniosek został przygotowany przez holenderską europosłankę Sophie in't Veld, byłego premiera Belgii Guya Verhofstadta i Hiszpana Luisa Garicano, który jest wiceprzewodniczącym frakcji Odnowić Europę. Aby trafić pod głosowanie, pomysł musi najpierw uzyskać poparcie co najmniej jednej dziesiątej posłów do PE, czyli 71 parlamentarzystów. Odnowić Europę ma 103 deputowanych.

„To scenariusz, na którym zależy Putinowi”


– Oczywiście ugrupowanie polityczne ma prawo złożyć wniosek o wotum nieufności, ale wydaje nam się, że jest to dokładnie ten rozwój wypadków, na którym zależy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi: konflikcie wewnątrz UE, a w szczególności izolowaniu Polski – powiedział PAP w poniedziałek wysoki urzędnik Komisji Europejskiej.

– Nasza strategia jest bardzo jasna: chcemy nadać dla Polski, podobnie jak dla wszystkich państw członkowskich, pozytywną dynamikę dla reform (w przypadku Polski wymiaru sprawiedliwości) poprzez przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy, który daje perspektywę dostępu do środków Funduszu Odbudowy. Jak wiadomo, w przypadku Polski żadne środki nie będą wypłacane, dopóki kamienie milowe nie zostaną osiągnięte – dodał urzędnik KE.

Czy polscy europosłowie poprą wniosek?

Von der Leyen stawia warunki ws. KPO. Zdecydowany komentarz Legutki

Ursula von der Leyen w czwartek przyjechała do Warszawy, informując, że Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO. Kiedy środki...

zobacz więcej

Działania europosłów skrytykował europoseł Bogdan Rzońca (PiS). – Brukselskie trio: Guy Verhofstadt, Sophie In’t Veld i Luis Garicano, nie może pogodzić się z akceptacją polskiego KPO. (...) Lewicowo-liberalne lobby nadal chce zablokować pieniądze dla Polski – ocenił.

Z kolei europoseł Andrzej Halicki (PO) powiedział, że polscy europosłowie jego delegacji nie poprą wniosku o odwołanie Von der Leyen.

– Ci, którzy atakują KE za to, że stworzyła bardzo dobry, bardzo konkretny dokument, albo go nie przeczytali, albo chcą zdestabilizować prace Komisji Europejskiej. Takiej destabilizacji mogą życzyć sobie tylko wrogowie Europy. Wszyscy, którzy osłabiają dziś KE, na pewno nie służą Europie – wskazał.

Verhofstadt, cytowany przez agencję informacyjną AFP, oznajmił, że skoro Ursula von der Leyen „w dalszym ciągu odmawia poważnego stosowania zasad mechanizmu warunkowości”, które uzależniają wypłaty środków unijnych od przestrzegania przez państwa członkowskie zasad praworządności, to Odnowić Europę „wycofuje swoje poparcie”.

W ubiegłą środę KE dała zielone światło dla polskiego planu odbudowy o wartości 35,4 mld euro, wstrzymując go wcześniej przez ponad rok i oskarżając Polskę o naruszanie niezawisłości sędziów. Zobowiązania polskiego rządu w tej kwestii doprowadziły jednak do zdjęcia blokady.

Aby wniosek o wotum nieufności został przyjęty w parlamencie, musi za nim zagłosować dwie trzecie europosłów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej