RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie wystawili list gończy za twórcą serii „Metro”

Dmitrij Głuchowski odniósł międzynarodowy sukces za serię sf „Metro” (fot. Altan Gocher/NurPhoto via Getty Images)
Dmitrij Głuchowski odniósł międzynarodowy sukces za serię sf „Metro” (fot. Altan Gocher/NurPhoto via Getty Images)

MSW Rosji wysłało list gończy za znanym pisarzem Dmitrijem Głuchowskim, który od początku inwazji na Ukrainę wypowiadał się publicznie przeciwko tej wojnie – podał we wtorek niezależny portal Mediazona, powołując się na bazę MSW.

Rosyjski reżyser zmienia obywatelstwo na polskie. W ramach protestu

„Dzisiaj zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej” – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz...

zobacz więcej

Z bazy tej wynika, że Głuchowski został objęty sprawą karną. Nie wiadomo, czego ta sprawa karna dotyczy, ani też, czy Głuchowski jest podejrzanym, świadkiem, czy też ma inny status w tym śledztwie.

Po inwazji na Ukrainę pisarz, który przebywa teraz poza Rosją, publikował na serwisach społecznościowych komentarze przeciwko wojnie i informacje o stratach armii rosyjskiej i zabójstwach dokonywanych na cywilach ukraińskich. Ostro potępiał wojnę w wywiadach dla mediów niezależnych, nazywając ją bratobójczą i najeźdźczą.

Zobacz także: Rosyjski reżyser protestuje przeciwko wojnie

Głuchowski jest dziennikarzem i pisarzem, w Polsce jego książki („Witajcie w Rosji”, „Outpost”, seria „Metro”) ukazywały się z angielską transliteracją nazwiska - Dmitry Glukhovsky.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej