RAPORT

Wojna na Ukrainie

CPK ogłasza kolejny sukces. Pociągi pojadą nawet 350 km/h

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Spółka CPK przedstawiła tzw. wariant inwestorski dla 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź równo rok po zawarciu umowy na prace przygotowawcze. – Ogłaszając wariant inwestorski dokładnie rok po podpisaniu umowy dowodzimy, że inwestycje kolejowe w Polsce da się realizować, dotrzymując zakładanych harmonogramów – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

PO wciąż przeciwna CPK. Lasek: To źle zaplanowana inwestycja

Wniosek o odrzucenie w całości rządowego projektu nowelizacji ustawy ws. przeniesienia zadań związanych z budową CPK złożyli w środę w Sejmie...

zobacz więcej

Rok temu, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, na modernizowanej stacji Warszawa Zachodnia został podpisany kontrakt na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla linii dużych prędkości Warszawa – Łódź. 12 miesięcy później, na Dworcu Łódź Fabryczna, spółka wskazała jej rekomendowany przebieg, czyli tzw. wariant inwestorski. To tempo nie notowane przy tak dużych inwestycjach od wielu lat.

– Odcinek Warszawa – Łódź jest pierwszym projektem w ramach Programu Kolejowego CPK, dla którego rozpoczęliśmy realizację STEŚ. I dzisiaj, ogłaszając wariant inwestorski dokładnie rok później dowodzimy, że inwestycje kolejowe w Polsce da się realizować sprawniej i efektywniej, dotrzymując zakładanych harmonogramów – mówi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Zobacz także ->  Wicemarszałek Senatu o CPK: Po co budować, skoro Rosjanie mogą posłać w kosmos

– Planowana linia zapewni pasażerom wygodny dojazd do Portu Solidarność, a zarazem na nowo połączy Łódź i Warszawę, skracając czas podróży między tymi miastami o połowę. Historia transportu RP wkracza na nowe tory – ocenia.

Rekomendowany przebieg nowej linii Warszawa – Łódź został wybrany spośród czterech wariantów na podstawie analiz, w tym m.in.: społeczno-gospodarczych, ruchowo-eksploatacyjnych, technicznych, środowiskowych i ekonomicznych. Przeprowadzono również analizy: kosztów i korzyści oraz wielokryterialną, w których zostały uwzględnione m.in. czynniki techniczne i ekonomiczne, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe.

„Zdumiewająca wypowiedź”. Unijny komisarz o słowach Tuska o ukraińskim zbożu

Szef PO Donald Tusk alarmował, że nadmierne wspieranie rolników z Ukrainy to cios w rolników w Polsce. Jego słowa natychmiast powieliła rosyjska...

zobacz więcej

„Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Warszawy i nie tylko”


Jak przekonują przedstawiciele CPK, wybrany wariant to najkorzystniejszy przebieg nowej linii. Gwarantuje on najkrótsze czasy przejazdu, najniższe koszty budowy i najmniejszą liczbę kolizji z istniejącą zabudową spośród wszystkich analizowanych.

Z analizy kosztów i korzyści (AKK) wynika, że jest też najbardziej korzystny ekonomicznie. Główne źródło korzyści społeczno-ekonomicznych (ok. 50 proc.) to oszczędności czasu - zarówno dla dotychczasowych pasażerów kolei, jak też dla tych, którzy do pociągów przesiądą się z samochodów.

Zobacz także ->  Słowa Kaczyńskiego wywołały lawinę śmiechu. Nawiązał do Trzaskowskiego [WIDEO]

Przez 14 miesięcy na terenie obejmującym łącznie ok. 27 000 hektarów eksperci prowadzili obserwacje środowiskowe. Wykonano badania m.in. siedlisk roślin, bezkręgowców, płazów, ptaków i ssaków, w tym nietoperzy.

– Tę część projektu udało się zrealizować w rekordowym czasie dzięki pełnemu zaangażowaniu i determinacji całego zespołu CPK. Mamy świadomość, że inwestycje kolejowe CPK spowodują zdecydowany wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Warszawy, Łodzi oraz wielu innych miast i regionów – mówi Mikołaj Wild, prezes zarządu spółki CPK.

„Rasistowskie” uderzenie w Polskę w PE. Patryk Jaki ostro [WIDEO]

Europoseł Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki pytał w Parlamencie Europejskim, dlaczego Bruksela nie oburza się, iż Francja dostarczała broń Rosjanom,...

zobacz więcej

Z Warszawy w 15 minut


W pracach nad STEŚ, jak podano, szczególną uwagę zwrócono na optymalne wpisanie nowej linii Warszawa – Łódź w funkcjonowanie całej sieci kolejowej. Dzięki temu mają powstanć łącznice do istniejących linii, umożliwiające prowadzenie ruchu regionalnych ekspresów łączących np. Skierniewice i Łowicz z Łodzią. 

Zobacz także ->  Kidawa-Błońska zapytana o słynne słowa ws. Mierzei i CPK. Mocna odpowiedź [WIDEO]

W Brzezinach po wschodniej stronie Łodzi ma powstać nowy przystanek kolejowy, dzięki czemu możliwe będzie włączenie tego miasta do sieci kolejowej. Inwestycja ma przynieść zatem korzyści nie tylko dla ruchu dalekobieżnego, ale również dla połączeń wojewódzkich. To istotna różna w stosunku do poprzedniego studium dla tej linii opracowanego 10 lat temu.

Dzięki nowym inwestycjom pasażerowie dojadą do Portu Solidarność: z Warszawy w ok. 15 min, z Łodzi w ok. pół godziny. Z Warszawy do Łodzi dojedziemy w ok. 45 minut (prawie dwa razy szybciej niż obecnie). Pociągi z pasażerami mają jeździć w pierwszym etapie z prędkością do 250 km/h. Przyjęte przez spółkę CPK założenia projektowe umożliwią jej podniesienie w przyszłości nawet do 350 km/h – jeśli będzie takie zapotrzebowanie.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej