RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rząd: wzrosną najniższe pensje. O ile?

Zmiany od stycznia przyszłego roku (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)
Zmiany od stycznia przyszłego roku (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)

Najnowsze

Popularne

W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł brutto – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, po posiedzeniu Rady Ministrów.

Maląg: Pracujący w Polsce cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju gospodarki

Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i częściowo uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach –...

zobacz więcej

– Rada Ministrów zaproponowała, by od 1 stycznia 2023 r. najniższa pensja wynosiła 3383 zł brutto, a od 1 lipca 2023 - 3450 zł – powiedział dziennikarzom Müller.

Dwukrotny wzrost płacy minimalnej to, jak mówił, to efekt problemów inflacyjnych. – Chcemy, aby płaca minimalna odpowiadała ruchom, które niestety pojawiają się w związku z ruchami inflacyjnymi wywołanymi najpierw przez zerwanie łańcuchów przez epidemię COVID-19, później – szantaż gazowy Rosji, a teraz przez działania wojenne na terenie Ukrainy – powiedział.

Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, w przyszłym roku najniższe pensje wzrosną dwa razy.

Najniższa pensja - będą zmiany


Rząd po wtorkowym posiedzeniu poinformował, że od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku. W lipcu 2023 r płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł, co oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, również wzrośnie. Od stycznia 2023 r. wyniesie 22,10 zł, a od lipca – 22,50 zł, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem 2022 r.

Rada Ministrów do 15 czerwca przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej. Rząd szacuje, że w przyszłym roku regulacje obejmą 2,74 mln osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej