
Ponad 30 posłów do Parlamentu Europejskiego – z Polski, Węgier, Włoch, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Litwy i Niemiec – skierowało list do dyrektor Domu Historii Europejskiej w Brukseli, żądając usunięcia plakatu, przedstawiającego Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli.
Dziś rano policja zatrzymała osobę podejrzewaną o dokonanie profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w Płocku; osoba ta była wytypowana...
zobacz więcej
Zdaniem posłów „wykorzystanie czczonego przez katolików obrazu do kampanii LGBTI+ narusza zasadę poszanowania przedmiotów kultu religijnego”. W opinii sygnatariuszy listu, ekspozycja plakatu nie powinna mieć miejsca w muzeum powstałym z inicjatywy Parlamentu Europejskiego.
– Uważamy, że przedmioty kultu religijnego zasługują na szczególny szacunek i nie powinny być wykorzystywane dowolnie w kampaniach komercyjnych, społecznych lub politycznych, niezależnie od ich celu. Dla wielu osób w Polsce wykorzystanie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej do kampanii na rzecz środowisk LGBTI+ było naruszeniem tej podstawowej zasady wzajemnego szacunku, do którego każdy wierzący ma prawo – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej jedna z inicjatorek listu, europosłanka Izabela Kloc (PiS).
Zobacz także: „Tęczowe” wizerunki Matki Bożej na murach klasztoru
Wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą nie obraża uczuć religijnych. W środę w tej sprawie zapadł prawomocny wyrok, o czym poinformowała...
zobacz więcej
„Głęboko wierzymy, że symbole religijne powinny być szanowane i nie powinny być używane bez ograniczeń w kampaniach komercyjnych, społecznych lub politycznych, bez względu na przyczynę tej kampanii. Nie ma uzasadnienia edukacyjnego ani artystycznego dla przekraczania tych granic. (...) Jesteśmy zdumieni faktem, iż ten konkretny plakat znajduje się w Domu Historii Europejskiej. Żądamy podstawowego szacunku dla naszej religii i usunięcia niewłaściwego obrazu z Domu Historii Europejskiej” – czytamy w liście.