RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Budzenie najgorszych instynktów”. Rzecznik rządu o słowach Tuska

Kontrowersyjne słowa szefa PO o zbożu z Ukrainy (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)
Kontrowersyjne słowa szefa PO o zbożu z Ukrainy (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraiński eksport nie zaszkodzi polskim rolnikom, którzy produkują żywność, ponieważ do tej pory Ukraina też prowadziła eksport tych towarów; wypowiedź Donalda Tuska to próba wywoływania konfliktów i budzenia najgorszych instynktów – skomentował rzecznik rządu Piotr Müller.

Tusk o zbożu z Ukrainy. Jego słowa wykorzystała rosyjska propaganda

„Ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom” – pisze rosyjska propagandowa agencja informacyjna Ria Novosti, cytując wypowiedź szefa Platformy...

zobacz więcej

Lider PO Donald Tusk, odwiedzając w poniedziałek gospodarstwo rolne na Dolnym Śląsku, zwrócił uwagę na konkurencję produktów rolnych z Ukrainy.

– Jest wojna, jest blokada portów, coraz więcej transportów (z produktami rolnymi) idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów, ale z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawana tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach. To także powoduje, że opłacalność produkcji polskiego rolnika może okazać się bardzo kłopotliwa – mówił.

– Chcemy wszyscy pomagać Ukrainie, to jest bezdyskusyjna sprawa. Ale trzeba to też tak zorganizować, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała jakichś bardzo dotkliwych strat dla polskich rolników. Władze muszą wziąć pod uwagę ten niespodziewany problem, bo chcemy pomagać, ale musimy także zadbać o swoich ludzi – podkreślił były premier.

Müller podkreślił, że pomoc Ukrainie w eksporcie zboża ma zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w wielu krajach na świecie.

„Zdumiewająca wypowiedź”. Unijny komisarz o słowach Tuska o ukraińskim zbożu

Szef PO Donald Tusk alarmował, że nadmierne wspieranie rolników z Ukrainy to cios w rolników w Polsce. Jego słowa natychmiast powieliła rosyjska...

zobacz więcej

W innym przypadku może dojść do klęski głodu m.in. w krajach afrykańskich, a taka sytuacja doprowadzić do wielkich ruchów migracyjnych w kierunku Europy – zwrócił uwagę rzecznik rządu.

Podkreślił jednocześnie, że „ukraiński eksport nie zaszkodzi polskim rolnikom, którzy produkują żywność, ponieważ do tej pory Ukraina też prowadziła eksport tych towarów”.

Wypowiedź Donalda Tuska to próba wywoływania konfliktów i budzenia najgorszych instynktów. Już teraz zaczęła to wykorzystywać rosyjska propaganda – ocenił Müller. – Działania Donalda Tuska są nieodpowiedzialne i oparte na manipulacji – dodał.

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji, że z Ukrainy nie może w tej chwili wypłynąć 22-25 mln ton zboża. Do jesieni może to już być 75 mln ton.

Ujawnił, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. – Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń – powiedział dziennikarzom.

W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki mówił w Kijowie, że Polska stara się wraz z Rumunią, Słowacją i Węgrami pomóc Ukrainie nie tylko wyeksportować zboża; „staramy się także wypracować nowe połączenia, poprzez które również w przyszłości będziemy mogli pomagać w eksporcie ukraińskich towarów”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które transportuje głównie drogą morską. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając Ukrainie eksport zbóż. Powoduje to groźbę gwałtownego wzrostu cen zbóż na światowych rynkach oraz niedobory żywności w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wiadomo również, że Rosja wywozi i sprzedaje nielegalnie zboże skradzione Ukrainie.

Rosja deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże, „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już zapowiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej