RAPORT

Pogarda

Rosjanie chcieli zbombardować czołgi T-72 z Polski. Porażka Moskwy

Czołg T-72 (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Czołg T-72 (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie za pomocą pocisków wystrzelonych znad Morza Kaspijskiego chcieli zniszczyć m.in. dostarczone Ukrainie przez Polskę czołgi T-72. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, maszyny od dawna są pod Odessą i pod Charkowem; żadna nie została zbombardowana.

Tusk o zbożu z Ukrainy. Jego słowa wykorzystała rosyjska propaganda

„Ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom” – pisze rosyjska propagandowa agencja informacyjna Ria Novosti, cytując wypowiedź szefa Platformy...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W niedzielę nad ranem w Kijów uderzyło kilka rosyjskich rakiet. Ataku dokonano z bombowców Tu-95 znad rejonu Morza Kaspijskiego.

Szef zarządu ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin poinformował, że wbrew temu, co twierdzi rosyjska propaganda, rakiety nie zniszczyły czołgów T-72, które Ukraina otrzymała jako pomoc od innych krajów.

Rosjanie trafili w infrastrukturę przedsiębiorstwa remontującego wagony. Uszkodzili między innymi wagony służące do transportu zboża. W wyniku ostrzału ranny został jeden kolejarz. Ataki nie wpłynęły na ruch pociągów pasażerskich.

„DGP” komentuje, że według wywiadu Wielkiej Brytanii celem intensywnych ataków rakietowych przeciw Ukrainie „jest i będzie próba przerwania dostaw zachodniego sprzętu wojskowego”. „Temu miało służyć niedzielne i poniedziałkowe uderzenie na Kijów i przeprowadzone pod koniec ubiegłego tygodnia ataki na Beskidzki Tunel Kolejowy” – czytamy.

„Rosja szantażuje świat i eksportuje głód do Afryki”

Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, między innymi do Afryki – powiedział...

zobacz więcej

Wcześniej rosyjska armia próbowała trafić w miejsca, gdzie Ukraińcy ukrywali systemy S-300 dostarczone przez Słowaków. Według informatorów gazety niebawem, „gdy nad Dniepr zaczną docierać amerykańskie systemy artyleryjskie Himars i brytyjskie M270 MLRS – uderzenia pociskami manewrującymi się nasilą”.

Gazeta podkreśla, że ich rezultaty są jednak wątpliwe, bo Moskwa nie wie, jakimi szlakami sprzęt trafia na Ukrainę i gdzie jest przechowywany.

Rosjanie nie mają o tym pojęcia


„Rozpoznanie wywiadowcze Rosjan jest słabe. Jeśli ktoś się nie pochwali w mediach społecznościowych miejscem składowania broni, to jest mało prawdopodobne, że kosztowne pociski manewrujące wystrzeliwane z samolotów nad Morzem Czarnym lub Kaspijskim dosięgną celu” – mówi informator gazety.

I dodaje: „W kwietniu wojskowi rosyjscy chwalili się zniszczeniem słowackich systemów przeciwlotniczych S-300 pod miastem Dniepr. Teraz mówią o uderzeniu w polskie czołgi T-72 w Kijowie. To jednak przede wszystkim komunikat dla naczelnego dowódcy – Władimira Putina, a nie rzeczywistość”.

Przekazywanie ukraińskiej armii nowego sprzętu jest możliwe m.in. dzięki obowiązującej od połowy marca ustawie, która wprowadziła ułatwienia w transferze uzbrojenia do naszych wschodnich sąsiadów. Polska jest drugim największym donatorem sprzętu dla Ukrainy – po USA.

Ukraina czeka na niemieckie wozy bojowe piechoty. Grecja stawia warunek

Grecja przekaże Ukrainie około 100 wozów bojowych piechoty konstrukcji radzieckiej z zapasów byłej NRD tylko wtedy, gdy obiecane w zamian...

zobacz więcej

Jaka broń z Polski trafiła na Ukrainę?


Wśród broni, która trafiła na Ukrainę z Polski, jest około 250 czołgów T-72, haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też rakiety powietrze-powietrze do samolotów MIG-29 i Su-27.

Oprócz ciężkiego sprzętu to także drony produkcji polskiego WB Electonics, służące m.in. do działań rozpoznawczych. Ukraińcy chwalą się posiadaniem polskich dronów Warmate – systemu amunicji krążącej, podobnego do amerykańskich Switchblade.

Z polskiego arsenału do walczących z Rosją trafiły też m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, które mają już na swoim koncie niepotwierdzone oficjalnie zestrzelenia rosyjskich śmigłowców. Polska przekazuje też Ukrainie duże ilości amunicji.

Pod koniec maja media informowały, że ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic KRAB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej