RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tusk o zbożu z Ukrainy. Jego słowa wykorzystała rosyjska propaganda

Donald Tusk (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal; Shutterstock/Aleksandr Rybalko)
Donald Tusk (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal; Shutterstock/Aleksandr Rybalko)

Najnowsze

Popularne

„Ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom” – pisze rosyjska propagandowa agencja informacyjna Ria Novosti, cytując wypowiedź szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska.

Tusk „podważa kluczowy aspekt pomocy” dla Ukrainy. To „zbieżne z celami rosyjskiej machiny wojennej”

Tranzyt ukraińskiego zboża to w ocenie Donalda Tuska „niespodziewana konkurencja” dla polskich rolników, która powinna ich niepokoić. Wypowiedź...

zobacz więcej

W poniedziałek szef Platformy Obywatelskiej przebywał z wizytą w gospodarstwie rolnym na Dolnym Śląsku. Na briefingu polityk zwrócił uwagę na konkurencję produktów rolnych z Ukrainy. W jego ocenie tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę to „niespodziewana konkurencja” dla polskich rolników, która powinna ich niepokoić.

– Pierwszy sygnał, który otrzymałem, to także niepokój związany z niespodziewaną przecież konkurencją; na razie mówiliście o kukurydzy, ale generalnie także zboża, które płyną z Ukrainy. Jest wojna, jest blokada portów i coraz więcej transportów idzie z Ukrainy przez Polskę do innych krajów, ale, niestety, z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część tych zbóż będzie sprzedawanych tutaj w Polsce po wyraźnie niższych cenach – powiedział Tusk.

Po tych słowach w sieci zawrzało. Pojawiły się komentarze, że szef PO podważa „kluczowy aspekt pomocy gospodarczej, na której tak zależy walczącej Ukrainie”. „No i zupełnym przypadkiem po raz nie wiem który jest to akurat działanie zbieżne z celami rosyjskiej machiny wojennej” – pisał dziennikarz Michał Rachoń.

Tusk cytowany przez rosyjską propagandę


Słowa Tuska o ukraińskim zbożu cytowała w poniedziałek wieczorem rosyjska agencja Ria Novosti (ta sama, która omawiała plan ludobójstwa Ukraińców; pisała o konieczności „deukrainizacji” oraz o tym, że „Ukraina nie może istnieć jako państwo narodowe”). „Donald Tusk mówi, że ukraińskie zboże może zagrozić polskim rolnikom” – podkreśla rosyjska propaganda. Ria Novosti pisze, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę „Polska aktywnie uczestniczy w tranzycie zboża z Ukrainy przez swoje terytorium, ponieważ Ukraina stanęła w obliczu niemożności eksportu zboża drogą morską, w szczególności na Bliski Wschód i do Afryki Północnej”.

Ria pisze, że Tusk „obawia się, że część zboża przewożonego przez Polskę może zostać sprzedana w kraju”.

Przyszła na spotkanie z Tuskiem. Zadała pytanie, została wyśmiana [WIDEO]

– Co pan może zrobić, żeby powstrzymać europosłów, żeby nie pluli na Polskę? – takie pytanie zadała Donaldowi Tuskowi jedna z uczestniczek...

zobacz więcej

Ministerstwo rolnictwa o zbożu z Ukrainy


Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info o tranzyt ukraińskiego zboża przekazało, że 24 maja Rada UE ostatecznie zatwierdziła przyjęcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, który przewiduje zniesienie ceł w imporcie z Ukrainy. Oznaczać będzie m.in. zniesienie ceł bez ograniczeń kontyngentami taryfowymi w imporcie z Ukrainy towarów rolnych oraz zawieszenie systemu cen wejścia.

Resort wskazał, że Komisja Europejska zobowiązała się do ścisłego monitorowania wpływu tej regulacji z uwzględnieniem wielkości eksportu i importu unijnego, jak i unijnej produkcji. „W przypadku, gdyby import powodował lub groził spowodowaniem szkody dla unijnych, w tym polskich, producentów, istnieją prawne możliwości wprowadzenia przez UE środków ochronnych w imporcie z Ukrainy” – wskazuje resort.

Możliwości takie – precyzuje ministerstwo – wynikają zarówno z zasad Światowej Organizacji Handlu (której członkiem jest UE, w tym Polska, oraz Ukraina), jak i dodatkowo w samym rozporządzeniu przewidziano odrębny, specjalny mechanizm ochronny. Art. 4 przyjętego rozporządzenia stanowi, że „w przypadku gdy produkt pochodzący z Ukrainy jest przywożony na warunkach, które powodują poważne trudności lub stwarzają zagrożenie wystąpienia poważnych trudności dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurencyjnych, na taki produkt w dowolnym momencie mogą zostać ponownie wprowadzone cła, które w przeciwnym razie miałyby zastosowanie na podstawie Układu o stowarzyszeniu”.

Ponadto rozporządzenie zobowiązuje Komisję Europejską do przedstawienia pod koniec roku sprawozdania z funkcjonowania przewidzianych nim środków tymczasowych.

Ministerstwo wyjaśnia, że regulacja w sprawie zniesienia ceł importowych UE na produkty ukraińskie dotyczy produktów ukraińskich przeznaczonych na rynek UE. Nie dotyczy towarów będących w tranzycie i przeznaczonych na rynki innych krajów trzecich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej