RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka nagrodzony w Nowym Jorku

Główni bohaterowie „Żeby nie było śladów” (fot. Łukasz Bąk/M.prasowe)
Główni bohaterowie „Żeby nie było śladów” (fot. Łukasz Bąk/M.prasowe)

Najnowsze

Popularne

Główne nagrody 17. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku „Ponad granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymała fabuła „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Impreza miała ukraińskie akcenty.

Festiwal Corso Polonia w Rzymie. Wśród wydarzeń pokaz zdjęć z Ukrainy

W Rzymie rozpoczęła się we wtorek 19. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia, organizowanego co roku przez Instytut Polski. Ta placówka w...

zobacz więcej

Jury pod przewodnictwem aktorki i producentki Liliany Komorowskiej przyznało także, po zakończeniu w niedzielę kinowej części festiwalu, nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej Tomaszowi Ziętkowi za główną rolę w filmie „Żeby nie było śladów”, nawiązującym do brutalnego zabicia licealisty Grzegorza Przemyka przez milicję w czasie stanu wojennego.

Pokazy w wersji wirtualnej potrwają od 7 do 28 czerwca. Swoją nagrodę przyzna jeszcze publiczność.

Krytyk i profesor filmu na Columbia University Annette Insdorf powiedziała, że duże wrażenie wywarł na niej dokument „Polański, Horowitz. Hometown”.

– Było dla mnie zaszczytem prowadzić rozmowę na scenie z reżyserem Mateuszem Kudłą i światowej sławy fotografem Ryszardem Horowitzem. Wypełniona po brzegi widownia na Manhattanie entuzjastycznie zareagowała na pełną uczucia kronikę dwójki dzieci ocalałych z Holokaustu (Polańskiego i Horowitza): powrót do Krakowa tych przyjaciół – z których obaj zbudowali niezwykłe kariery artystyczne – jest zarówno wzruszający, jak i pełen radości – podkreśliła prof. Insdorf.

Dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz mówiła, że miłym zaskoczeniem był dla niej dyplom Charitable International Cultural Diplomacy ukraińskiej organizacji charytatywnej z Kijowa. Została wyróżniona za poparcie festiwalu dla sprawy Ukrainy.

W programie znalazły się m.in. dokument ukraiński „Odbicie” w reżyserii Walentyna Wasjanowicza oraz „Pan Jones” Agnieszki Holland, koprodukcji polsko-angielsko-ukraińskiej.

– Był to dla mnie jeden z najbardziej udanych festiwali w naszej 17-letniej historii. W tych trudnych czasach ludzie mają wielką potrzebę wspólnego przeżycia. Nigdy nie widziałam takiej pięknej ciszy i skupienia na sali na wszystkich filmach – przekazała Hartowicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej