RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Błaszczak: Koalicja PO-PSL likwidowała jednostki na wschodzie Polski

Najnowsze

Popularne

Do 2015 roku koalicja PO-PSL likwidowała jednostki wojskowe na wschodzie Polski – powiedział w programie „Gość Wiadomości” szef Ministerstwa Obrony Narodowej. W ocenie Mariusza Błaszczaka, „rząd Donalda Tuska osłabiał Polskę” pod względem bezpieczeństwa.

Siemoniak za likwidacją WOT w obecnym kształcie. „Wojska drugiej prędkości”

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zlikwidowałby Wojska Obrony Terytorialnej w obecnej formie dzialania. – Włączyłbym do wojska –...

zobacz więcej

Gość TVP Info odniósł się do krytyki pod adresem formacji WOT. – Słyszeliśmy takie wypowiedzi zarówno ze strony polityków Platformy Obywatelskiej, jak i PSL. Chcę też przypomnieć, że do 2015 roku rządziła koalicja PO-PSL i wtedy likwidowali jednostki wojskowe właśnie na wschód od Wisły – powiedział minister obrony narodowej.

– Tutaj wspomnę: pierwszą warszawską dywizję zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, brygadę w Lublinie, batalion w Siedlcach, pułk w Suwałkach – wymieniał Błaszczak.

– Likwidowali więc wojsko właśnie na wschodzie naszego kraju – powiedział minister. Jak dodał, „to się działo przed agresją na Ukrainę, ale to się działo też po agresji na Gruzję”. – Śp. prezydent Lech Kaczyński w Tbilisi mówił o tym, przestrzegał, że należy wzmacniać zdolności obronne Rzeczypospolitej. Rząd Donalda Tuska, rząd koalicji PO-PSL robił coś dokładnie przeciwnego – osłabiał Polskę – ocenił polityk.

Jak przekonywał, „my stawiamy na bezpieczeństwo”. – Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie – dodał. Zapewniał, że rząd zamawia broń w polskim przemyśle zbrojeniowym.

„W interesie Polski leży niepodległa Ukraina”


Błaszczak odniósł się też do obecej sytuacji na Ukrainie. – Przyzwolenie na zło rozzuchwala tego, kto je popełnia. A więc przyzwolenie, które było przecież bardzo wyraźnie definiowane przez Zachód Europy, szczególnie przez Niemcy spowodowało, że Putin tylko się rozzuchwalił, rozbudował swoje wojsko i napadł po razy kolejny na Ukrainę – powiedział.

Zobacz także: Błaszczak: Wojsko Polskie będzie coraz silniejsze


Błaszczak: Nikt za nas nie będzie bronił Polski

Nikt za nas nie będzie bronił Polski, to Wojsko Polskie broni Polski, a zadaniem polskich władz – i tu jest zmiana po 2015 roku – jest wzmacnianie,...

zobacz więcej

Minister odniósł się też do kwestii broni dla Ukrainy wysłanej przez Polskę. – Wspieramy Ukrainę. W naszym żywotnym interesie leży to, żebyśmy na wschodniej granicy mieli Ukrainę, a nie Rosję. Już mamy taką formę, która wzbudza pewnie niepokoje. Chodzi mi o Białoruś, która de facto jest dzisiaj częścią Rosji – mówił Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że „z Białorusi Polska wciąż jest atakowana”. – Te ataki hybrydowe wykonywane przez reżim (Aleksandra) Łukaszenki poprzez migrantów ściągniętych z Bliskiego Wschodu są tego dowodem – dodał.

Szef MON podkreślił też, że „zależy nam na tym, aby Ukraina była niepodległa, żebyśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą”. – Dlatego Ukrainę wzmacniamy. (…) Nasze wsparcie jest znaczące. Należymy do państw, które znacząco wspierają Ukrainę – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej