RAPORT

Pogarda

PE oprócz debaty chce rezolucji ws. polskiego KPO. Będzie „grillowanie” von der Leyen?

Lewicowo-liberalne środowiska chcą zablokować wypłatę Polsce pieniędzy z KPO (fot. Thierry Tronnel/Sygma via Getty Images)
Lewicowo-liberalne środowiska chcą zablokować wypłatę Polsce pieniędzy z KPO (fot. Thierry Tronnel/Sygma via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski w poniedziałek zdecydował, że oprócz debaty na temat polskiego Krajowego Planu Odbudowy będzie przygotowana także rezolucja PE w tej sprawie. Liberałowie chcą także poddać pod głosowanie wniosek o wotum nieufności wobec szefowej Komisji Europejskiej z powodu porozumienia z polskim rządem. – Chcą grillowania Ursuli von der Leyen – mówi portalowi tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Verhofstadt wzywa do wotum nieufności dla KE. Chodzi o polskie KPO

Belgijski europoseł Guy Verhofstadt sprzeciwia się decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzenia polskiego KPO. Namawia innych...

zobacz więcej

Zapowiadana jeszcze w ubiegłym tygodniu debata w Parlamencie Europejskim ma odbyć się we wtorek 7 czerwca. Głosowanie nad uderzającą w Polskę rezolucją zaplanowane jest na ten tydzień.

Kolejna rezolucja przeciwko Polsce w PE


Ponieważ właśnie w poniedziałek rozpoczyna się sesja plenarna PE, wielu parlamentarzystów nie zdążyło jeszcze dotrzeć do Strasburga. W poniedziałkowym głosowaniu ws. rezolucji wzięło udział jedynie 320 deputowanych. 188 poparło włączenie do porządku obrad głosowania nad kolejną rezolucją przeciwko Polsce, 126 głosowało „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w poniedziałek troje przedstawicieli liberalnej frakcji odnowić Europę (RE) w Parlamencie Europejskim zaapelowało o poddanie pod głosowanie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE Ursuli von der Leyen. Jako powód podają zaakceptowanie przez Komisję polskiego KPO.

Kuźmiuk o działaniach Parlamentu Europejskiego


W rozmowie z portalem tvp.info europoseł Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że lewicowa część Parlamentu Europejskiego „chce grillowania” szefowej KE Ursuli von der Leyen.

Swoje stanowisko niemiecka polityk będzie mogła przedstawić osobiście w PE we wtorek. – Jeśli się pojawi, będzie mogła wyjaśnić, na czym polega porozumienie ws. KPO – dodaje Kuźmiuk.

Co z polskim KPO?


Przypomnijmy – w ubiegłą środę KE dała zielone światło dla polskiego planu odbudowy o wartości 35,4 mld euro, wstrzymując go wcześniej przez ponad rok i oskarżając Polskę o naruszanie niezawisłości sędziów. Zobowiązania polskiego rządu w tej kwestii doprowadziły jednak do zdjęcia blokady.

KE zastrzega, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi właśnie m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Zobacz także: Którzy unijni komisarze byli przeciwni zgodzie na polskie KPO? Znamy nazwiska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej