RAPORT

Pogarda

Zełenski: Ukraina potrzebuje broni do eksportu zboża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że bezpieczny eksport zboża blokowanego przez Rosję mogą zapewnić dostawy broni.

„Strzelają z Sołncepioka”. Wstrząsające nagranie z Ukrainy

Okupanci strzelają z Sołncepioka pod Mikołajowem – poinformował na Twitterze doradca szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Anton...

zobacz więcej

Zełenski powiedział na konferencji, że obecnie wypłynąć nie może 22-25 milionów ton zboża. Do jesieni może to już być 75 milionów ton. Dodał, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. – Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń – powiedział dziennikarzom.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które transportuje głównie drogą morską. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając Ukrainie eksport zbóż. Powoduje to groźbę gwałtownego wzrostu cen zbóż na światowych rynkach oraz niedobory żywności w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wiadomo również, że Rosja wywozi i sprzedaje nielegalnie zboże skradzione Ukrainie.

Zobacz także: Kijów zaniepokojony rozmowani Rosji i Turcji nt. ukraińskiego zboża

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże, „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już zapowiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej