RAPORT

Pogarda

Kijów zaniepokojony rozmowami Rosji i Turcji nt. ukraińskiego zboża

Turcja jest oskarżana o skup skradzionego ukraińskiego zboża (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)
Turcja jest oskarżana o skup skradzionego ukraińskiego zboża (fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Najnowsze

Popularne

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych – podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.

„Po wodę pitną trzeba zapisać się do kolejki”. Tragiczna sytuacja w Mariupolu

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, trzeba się zapisywać do kolejki po wodę pitną; czas oczekiwania to co...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Ankara i Moskwa zawarły wstępne porozumienie co do możliwości wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych drogą morską z Odessy. Strona turecka proponuje, że oczyści wody Morza Czarnego w pobliżu Odessy z min, a następnie zapewni eskortę statkom transportującym ukraińskie dobra.

Rosja domaga się ponadto, by pozwolono jej przeprowadzać inspekcje na statkach handlowych.

Kijów nie zgadza się na ten warunek i jest generalnie sceptycznie nastawiony do propozycji wznowienia eksportu dzięki porozumieniu Rosji i Turcji – pisze Bloomberg, powołując się na ukraińskie źródła rządowe.

Moskwa zaprzecza zarzutom, że z rozmysłem doprowadziła do zakłócenia światowych dostaw żywności, co powoduje niedobór zbóż, czy oleju słonecznikowego na wielu rynkach tradycyjnie importujących ukraińskie zboże – podaje Bloomberg.

Rosja domaga się też złagodzenia unijnych sankcji ograniczających jej eksport produktów rolnych i nawozów.

Macron o Putinie i wizycie w Kijowie. „Nie powinniśmy poniżać Rosji”

Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd – oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy...

zobacz więcej

Blokada ukraińskich portów. 20 mln ton zboża


Siły rosyjskie blokują ukraińskie porty co sprawiło, że w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport. Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

W piątek ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar powiedział dziennikarzom, że Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję.

Zobacz także: Ambsador: Turcja odkupuje zboże skradzione przez Rosję na Ukrainie

Zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej