RAPORT

Prorosyjska era Tuska

To już ponad 5 tysięcy pociągów. Nowe zasady przejazdów dla Ukraińców

Uchodźcy korzystają z transportu kolejowego w Polsce (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Uchodźcy korzystają z transportu kolejowego w Polsce (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Infrastruktury kontynuuje realizację działań pomocowych dla Ukraińców, którzy uciekli z kraju z powodu rosyjskiej inwazji. Jak poinformował resort, „od 24 lutego do 6 czerwca z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 5047 pociągów, w tym 4552 pociągi stałego kursowania i 495 pociągów dodatkowych”. Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady dot. bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.

Apel Ukraińca do rodaków. „Jeżeli możecie, płaćcie za bilety”

Obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity – w klasie 2 kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji...

zobacz więcej

Dzięki ułatwieniom transportowym, w tym kolejowym Ukraińcy mogą przemieszczać się do innych krajów w Europie. Jak informuje MI, „koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców”, którzy dotarli do Polski ze względu na rosyjską agresję na Ukrainie. „Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy” – wskazuje resort infrastruktury w komunikacie.

Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy


„Od 24 lutego do 6 czerwca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 5047 pociągów, w tym 4552 pociągi stałego kursowania i 495 pociągów dodatkowych” – informuje MI. Od wybuchu wojny na Ukrainie do 6 czerwca „ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono 1,19 mln pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 1 mln pociągami stałego kursowania i ponad 173 tys. pociągami specjalnymi”.

Zobacz także: Ponad pół miliona Ukraińców podróżowało bezpłatnie pociągami PKP Intercity


Do Niemiec i Czech jeżdżą dodatkowe i wzmocnione składy. Uchodźcy z Ukrainy korzystają też z pociągów do Austrii. W związku z zainteresowaniem połączeniami w tych kierunkach „polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne”.

Specjalne pociągi dla uchodźców wstrzymane. Szefernaker: Na prośbę Niemców

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że na prośbę niemieckiego resortu spraw wewnętrznych, wstrzymane zostaną specjalne pociągi dla...

zobacz więcej

Jak przekazano, „obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec”.

Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich


Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady wydawania darmowych biletów dla obywateli ukraińskich. Jak informuje PKP Intercity, są oni „uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w wagonach z miejscami do siedzenia klasy 2 pociągów Twoich Linii Kolejowych (TLK) i InterCity (IC) tylko w relacjach od i do Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa”. Dotychczas mogli podróżować za darmo po całej Polsce.

Z bezpłatnych przejazdów „mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością”. W celu potwierdzenia uprawnień należy przedstawić „ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku, lub imiennym biletem kolejowym na przejazd z Ukrainy do Polski, lub poświadczeniem dla obywatela Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego”. Osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej (dot. mężczyzn w wieku 18–60 lat) muszą także okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Nieodpłatne bilety Ukraińcy „mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości”. „Darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w pociągu” – informuje PKP Intercity.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Dotychczas z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity skorzystało ponad 2 mln 236 tys. obywateli Ukrainy. Jak zaznaczono, „bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej