RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Manipulacje PO o „rejestrze ciąż”. Ministerstwo Zdrowia prostuje

Najnowsze

Popularne

Politycy Platformy Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem i Borysem Budką na czele atakują rząd i twierdzą, że Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić „rejestr ciąż”. Jak odpowiada resort zdrowia, żaden rejestr nie jest tworzony, a jedynie poszerzony zostanie system raportowania. To wszystko w oparciu o zalecenia Komisji Europejskiej. – To nie żaden rejestr, to informacja dostępna wyłącznie dla lekarza, pielęgniarki, personelu medycznego. Nie dla urzędników – wyjaśnia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Hiszpania. Kolejna próba liberalizacji prawa aborcyjnego

Władze Hiszpanii chcą jeszcze bardziej ułatwić dostęp do aborcji. Tamtejszy rząd przedstawił ustawę, która umożliwia przerywanie ciąży małoletnim...

zobacz więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w piątek rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje m.in. na temat ciąży. Celem rozporządzenia jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych dotyczących zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz zasad ich przekazywania.

Zdaniem MZ zmiany przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.

System infromacji medycznej: nowe rozporządzenie


Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że poszerzenie zakresu danych raportowanych w ramach systemu informacji medycznej to wynik zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską. Zespół ten, jak dodał, miał wypracować standard raportowania medycznego, który ułatwi pracę lekarzy w ramach coraz szerszego zakresu danych medycznych podlegających digitalizacji.

Mazguła rusza na pomoc Lempart i deklaruje: Tylko ja zarządzam moją macicą

„Moja macica jest moja i tylko ja nią zarządzam. Bo moja ciąża to moja sprawa. Bo urodzę, jeśli zechcę” – napisał płk Adam Mazguła. Oficer, który...

zobacz więcej

W poniedziałek sprawę skomentował m.in. Donald Tusk. Szef PO podkreślił, że „rejestr ciąż” prowadzony jest w wielu miejscach na świcie.

– Ma służyć temu, by pomagać kobietom w ciąży, by pomóc w dobrej organizacji opieki lekarskiej, ale dziś w Polsce mamy do czynienia z próbą rejestracji po to, aby kontrolować; nieprzypadkowo mówi się tu bardziej nie o lekarzach, a o prokuratorach, śledczych i policji – mówił szef PO.

– Chciałbym, aby wreszcie ci ludzie, co to wymyślili – prezes PiS Jarosław Kaczyński, ojciec Tadeusz Rydzyk czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – zrozumieli, że Polki są wolnymi ludźmi, są obywatelami z pełnymi prawami. Nie wymagają one kontroli. Takie pomysły rodzą się w głowach polityków płci męskiej, którzy mają jakiś poważny problem – dodał Tusk.

Z kolei były już szef PO Borys Budka napisał: „Rejestr ciąż – zamiast pomagać i otaczać opieką, wolą inwigilować i zastraszać. Rok 1984 na wyciągnięcie ręki” – stwierdził, odwołując się do słynnej książki autorstwa George’a Orwella.

Na wpis Budki zareagowało Ministerstwo Zdrowia. „Przekażemy Pana uwagę Komisji Europejskiej, która wprowadza te przepisy do przestrzeni prawnej, choć w 2013 r. mógł to zrobić minister zdrowia Bartosz Arłukowicz” – napisano na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej