RAPORT

Pogarda

Kolejne wolty ws. 500 plus. Jak PO zmieniała zdanie ws. pomocy dzieciom

Najnowsze

Popularne

Platforma Obywatelska znów uderza w program 500 Plus. Partia Donalda Tuska latami przekonywała, że Polski nie stać na taką pomoc dzieciom. Z czasem zmieniono front i twierdzono, że miesięczne świadczenie 500 zł to pomysł Platformy. Teraz znów zdecydowano się jednak zaatakować PiS. – Właściwie ciężko powiedzieć, czym jest 500 Plus. Nie poprawiło jakości życia tak naprawdę – podkreśla główna ekonomistka partii Izabela Leszczyna.

Tusk kłamie o 500 Plus: Ewa Kopacz miała już gotowy taki projekt

P.o. szefa Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zasugerował, że w zasadzie jego partia sama wymyśliła program 500 Plus, a jego następczyni na...

zobacz więcej

Wiceprzewodnicząca PO Izabela Leszczyna oceniła w TVN24, że rządowy program 500 Plus „tak naprawdę nie poprawił jakości życia”.

Burza po słowach Leszczyny


– Rzucenie 500 i zostawienie tego na pastwę losu przy takiej polityce fiskalnej, monetarnej, gospodarczej, powoduje, że ludzie budzą się z ręką w nocniku, bo okazuje się, że to 500 to jest jakieś 370 – mówiła.

Zobacz także: Komorowski: 500 plus to pozytywny dorobek PiS. Schetyna: to nie służy dzietności

Takie słowa z ust głównej ekonomistki PO nie powinny już jednak nikogo zaskakiwać. Na przestrzeni lat PO przekonywała, że „pieniędzy nie ma i nie będzie”, a Donald Tusk jako premier ironizował że jeśli ktoś wie, gdzie są zakopane miliardy na 500 Plus, to niech to ujawni.

Skąd wzięło się 500 plus?


Pierwsza publiczna zapowiedź programu 500 plus padła w 2014 roku z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Propozycja była także filarem programu partii w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a także kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Donald Tusk jeszcze w 2014 r., kiedy pełnił funkcję premiera, tak komentował propozycje wprowadzenia dodatku 500 plus na dzieci: „Według mojej najlepszej wiedzy nie ma takiej możliwości finansowania tego projektu. Ja bym najchętniej dał nie na drugie 500, tylko od pierwszego po 1000 zł miesięcznie. (…) jeśli jest na to pomysł, jak to sfinansować, to nie można tego ukrywać, bo szkoda każdego dnia. Jeśli ktoś w Polsce wie, gdzie te miliardy leżą zakopane – bo w Zakopanem nie – i można je natychmiast uruchomić i porozdawać ludziom, to ja będę najszczęśliwszym premierem w Europie, jeśli będę mógł być autorem czy współautorem takiego projektu”.

Z kolei w 2015 roku ówczesny minister finansów Jan Vincent Rostowski z PO mówił, że na obietnice złożone przez PiS „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Gdy program zaczął jednak przynosić efekty i zdobył ogromne uznanie Polaków, Platforma zmieniła front. Przekonywano, że jest to realizacja projektu PO, a rząd Ewy Kopacz już lata temu był o krok od wprowadzenia takiego świadczenia.

Jednak w lutym 2016 roku, gdy Sejm głosował nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, niemal wszyscy posłowie PO wstrzymali się od głosu (127 na 132 głosy w ogóle), a trzech parlamentarzystów tej partii głosowało przeciw. Program 500 plus został jednak przegłosowany i wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.


Platforma Obywatelska szybko zmieniła narrację i zaczęła obiecywać, że jeśli wróci do władzy, nie tylko program utrzyma, ale da 500 zł na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców jedynaków.

Ówczesny lider PO Grzegorz Schetyna oznajmił, że w przypadku zdobycia władzy przez jego partię program zapoczątkowany przez PiS zostanie, ale „nie wie, czemu on służy”. Innym razem rzecznik PO Jan Grabiec zapowiadał, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, pieniądze z programu 500 plus nie będą przyznawane rodzicom bezrobotnym.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w programie od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Tusk w 2019 r.: Nie żałuję, że nie wprowadziłem 500 plus


– Ja nie żałuję, że nie wprowadziłem 500 plus, bo ja bardzo dokładnie policzyłem na co Polskę bezpiecznie stać, a na co nie stać – komentował po latach, w 2019 roku, Donald Tusk. Gdy były premier wrócił do krajowej polityki, w 2021 roku, na jednej z konferencji prasowych zasugerował z kolei, że w zasadzie jego partia sama wymyśliła program 500 plus, a jego następczyni na stanowisku szefa rządu, Ewa Kopacz, prawie ten program wprowadziła.
teraz odtwarzane
Tusk: Ewa Kopacz miała już gotowy projekt 500 Plus

Zobacz także:   Tusk o 500 Plus: Nie żałuję, że nie wprowadziłem. Pieniądze trzeba wydawać mądrzej

W ostatnim czasie PO po raz kolejny zaczyna uderzać w 500 Plus i sugerować, że taka kwota nie jest w stanie poprawić sytuacji ekonomicznej polskich rodzin.

Ukraińcy wyjeżdżają? Analityk pokazuje liczby i trendy rynku pracy

– Na dzień dzisiejszy 180 tys. uchodźców podjęło pracę na mocy specustawy – mówi portalowi tvp.info Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu...

zobacz więcej

Program Rodzina 500 Plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r., czyli za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin.

Dostrzega to wielu polityków, publicystów i internautów.

Zobacz także:   Jak Platforma Obywatelska zmieniała zdanie ws. 500 plus

Ich zdaniem zmieniając co kilka tygodni narrację ws. 500 Plus Platforma Obywatelska podważa swoją wiarygodność.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej