RAPORT

Pogarda

PiS zyskuje, PO traci. Nowy sondaż z przeliczeniem na mandaty

Ilu posłów wprowadziłaby do Sejmu partia Jarosława Kaczyńskiego?  (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ilu posłów wprowadziłaby do Sejmu partia Jarosława Kaczyńskiego? (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje zdecydowaną przewagę nad Koalicją Obywatelską. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrałaby wybory, gdyby te odbywały się teraz – tak wynika z nowego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Sondaż. Ile miejsc w Sejmie dla poszczególnych partii?

Gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, PiS razem z Kukiz'15 mogłoby liczyć na 41,2 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską chciałoby...

zobacz więcej

Na PiS zagłosować chce 36,5 proc. badanych. W porównaniu do badania przeprowadzonego pod koniec maja partia zanotowała wzrost o 0,3 pkt. proc.

Drugie miejsce w tym sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,9 proc. respondentów. To oznacza stratę o 0,3 pkt. proc.

Duży wzrost zalicza Polska 2050 Szymona Hołowni, która znalazła się na trzecim miejscu. Tę partię popiera 11 proc. badanych; to wzrost o 2,4 pkt. proc.

Kolejne miejsce przypadło Lewicy, którą wskazało 9,4 proc. (9,2 proc. w poprzednim badaniu). Do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłaby Konfederacja, na którą głosować chce 5,6 proc.

Na końcu listy znalazł się PSL z wynikiem 5,3 proc. W porównaniu do poprzedniego badania ugrupowanie zanotowało spadek o 0,4 proc.

7,3 proc. badanych nie było w stanie stwierdzić, na którą partię oddać głos.

Marcin Palade, socjolog polityki, autor analiz z zakresu geografii wyborczej w Polsce, przeliczył wyniki, uwzględniając tylko zdecydowanych wyborców.

Mniejszość niemiecka chce więcej posłów w Sejmie

W obecnej sytuacji konieczne jest zwiększenie reprezentacji politycznej zarówno w regionie, jak i polskim parlamencie – ocenili delegaci sobotniego...

zobacz więcej

Sondaż. Przeliczenie na mandaty


Jak podaje WP, profesor Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeliczył wyniki badania na mandaty zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą.

I tak najwięcej mandatów trafiłoby do PiS – 209. Koalicję Obywatelską reprezentowałoby 136 parlamentarzystów, a Polskę 2050 – 49. Lewica uzyskałaby 39 mandatów, Konfederacja 15. Najmniej parlamentarzystów pojawiłoby się w Sejmie z ramienia PSL – Koalicja Polska (13 mandatów) – wylicza portal.

W wyborach „zdecydowanie” wzięłoby udział 44,1 proc. ankietowanych. Do urn wyborczych „raczej” poszłoby 10,8 proc. badanych.

Badanie przeprowadzano na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków metodą CAWI w dniach 3-4 czerwca 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej