RAPORT

Wojna na Ukrainie

20-latka dostała ucho z drukarki 3D z jej własnych komórek

20–letniej pacjentce wszczepiono prawe ucho (fot. 3DBio Therapeutics)
20–letniej pacjentce wszczepiono prawe ucho (fot. 3DBio Therapeutics)

Niezwykłą operację przeprowadzili lekarze z San Antonio w Teksasie. Dokonali oni rekonstrukcji małżowiny usznej przy użyciu implantu wykonanego metodą druku 3D z ludzkich komórek.

Komórka zdiagnozuje anemię. Wystarczy zdjęcie oka

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przy współpracy z lekarzami opracowali algorytm, który pozwala określić poziom hemoglobiny we krwi na podstawie...

zobacz więcej

Jak podaje „New York Times”, przełomowy zabieg wykonano w ramach badań nad nowego typu implantem AuriNovo, który ma pomóc w leczeniu pacjentów z mikrocją. To rzadka wada wrodzona, która polega na niewykształceniu się małżowiny usznej.

20–letniej pacjentce wszczepiono prawe ucho, które zostało stworzone za pomocą druku 3D z wykorzystaniem jej własnych tkanek. Dzięki temu zminimalizowano ryzyko odrzucenia implantu. Jego kształt odtworzono dokładnie na wzór jej lewej, prawidłowej małżowiny usznej.

Operację przeprowadzono w marcu w Microtia–Congenital Ear Deformity Institute, placówce specjalizującej się w leczeniu pacjentów z mikrocją. Jak podaje w komunikacie prasowym firma 3DBio Therapeutics, która stworzyła implant, trwa regeneracja chrząstki, która nada uchu naturalną formę.

Zabieg wykonał zespół pod kierunkiem założyciela i dyrektora instytutu, doktora Arturo Bonilli, chirurga zajmującego się rekonstrukcją uszu u dzieci.

Witamina D utrudnia rozwój nowotworów

Japoński zespół odkrył, że witamina D utrudnia komórkom raka jajnika tworzenie przerzutów. Zdaniem badaczy jej podawanie prawdopodobnie może...

zobacz więcej

„Jako lekarz, który leczył tysiące dzieci z mikrocją w kraju i na całym świecie, jestem niezwykle zainspirowany tym, co ta technologia może oznaczać dla pacjentów z mikrocją i ich rodzin” – napisał w komunikacie o zabiegu dr Bonilla. Ma on nadzieję, iż implant AuriNovo pewnego dnia stanie się standardem i zastąpi obecne, znacznie bardziej inwazyjne metody leczenia. Wymagają one operacyjnego pobrania chrząstki żebrowej lub zastosowania plastikowych implantów.

Badanie kliniczne, które ma objąć 11 pacjentów, trwa; jest możliwe, że kolejne przeszczepy nie zakończą się równie spektakularnym sukcesem. Jednak producent implantu i lekarze uważają, że ponieważ nowe uszy powstały z komórek pacjentów, nie zostaną odrzucone.

Firma 3DBio Therapeutics liczy na to, że nowe implanty nie tylko pomogą pacjentom z mikrocją, lecz także dostarczą danych, które pozwolą rozwijać technologię żywych implantów.

„To niezwykle ekscytujące i czasami sam muszę się trochę stopować. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta metoda zrewolucjonizuje sposób leczenia” – powiedział dr Bonilla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej