RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaczyński mobilizuje, von der Leyen zatwierdza KPO, Tusk traci pracę

Donald Tusk, Ursula von der Leyen, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Radek Pietruszka/Paweł Supernak/Jakub Szymczuk/KPRP)
Donald Tusk, Ursula von der Leyen, Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Radek Pietruszka/Paweł Supernak/Jakub Szymczuk/KPRP)

Zatwierdzenie KPO przez Komisję Europejską to wydarzenie tygodnia, w którym jednak i poza tym dużo się działo – odbyły się rządowe konsultacje w Kijowie i Pradze a Jarosław Kaczyński wygłosił płomienne przemówienie podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Markach.

Pierwsza taka wizyta od 30 lat. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z egipską Polonią

Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko-egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach – powiedział w niedzielę w Kairze prezydent...

zobacz więcej

Niedziela. Marsz Wdzięczności


Prezydent Andrzej Duda rozpoczął pierwszą od 30 lat wizytę głowy państwa polskiego w Egipcie. W niedzielę w Ambasadzie RP w Kairze spotkał się z egipską Polonią. – Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko-egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach – powiedział w niedzielę w Kairze prezydent Andrzej Duda.

Tłem dla wizyty prezydenta jest wojna na Ukrainie i kryzys żywnościowy. Tymczasem Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic KRAB. Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi KRAB-ów. Produkowane w Polsce haubice to jedna z najlepszych broni na świecie. Pomoc wojskowa dla Ukrainy według słów premiera Mateusza Morawieckiego już dawno przekroczyła 7 miliardów złotych. Polska i Łotwa w proporcjach do własnego PKB przekazały największą pomoc walczącej Ukrainie ze wszystkich krajów świata.

Po południu w Warszawie kilkaset osób zgromadziło się przed Sejmem, skąd wyruszył pochód pod hasłem „Przyjaciele, dziękujemy! Ukraińcy – Polakom”. – Zorganizowany w Warszawie Marsz Wdzięczności to okazja, żeby podziękować Polakom za pomoc i serdeczność, z jaką Ukraińcy zostali przyjęci w Polsce – mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Organizatorka Marszu Wdzięczności Natalia Panczenko stwierdziła, że to kolejna forma podziękowania Polakom za wsparcie. – Wcześniej było to między innymi wręczanie kwiatów czy częstowanie ciastkami, ale po tym przyszedł czas na coś większego – powiedziała Panczenko. Marsz spod Sejmu przeszedł na Plac Zamkowy, gdzie zorganizowano koncert z udziałem ukraińskich muzyków.

Poniedziałek. Prezydent Duda w Egipcie


Poniedziałek był drugim dniem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kairze. Szef państwa spotkał z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Polski przywódca podkreślał, iż wierzy, że jego wizyta rozpocznie nową erę w relacjach między Polską a Egiptem, który jest jednym z najbliższych Polsce państw arabskich. A rozmowy w Kairze dotyczyły m. in. sprzedaży przez Egipt gazu skroplonego (LNG) oraz zakupu polskiej żywności. – Uważamy tutaj Egipt za bardzo przyszłościowego partnera; również absolutnie wspieramy negocjacje, które w tej chwili toczą się pomiędzy Egiptem a Komisją Europejską w zakresie dostarczania gazu skroplonego do Unii Europejskiej – zadeklarował prezydent Duda. W poniedziałek w KPRM zaprezentowano wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Zaakceptowanych zostało 4989 wniosków samorządów, z czego 2850 to wnioski złożone przez gminy wiejskie, 1186 – gminy miejsko-wiejskie, 460 – gminy miejskie, 352 – powiaty, 125 – miasta na prawach powiatu i 16 – przez województwa. Wielu samorządowców przyjmuje wsparcie rządu z entuzjazmem, podkreślając, że dzięki tej pomocy można nadrobić lata zaległości i zaniedbań, gdyż dotychczas nigdy nie zdarzało się, by rząd przeznaczał na te cele tak znaczne środki. W ramach pierwszej edycji zrealizowano 4000 inwestycji za prawie 24 mld złotych. – Kolejne dane GUS potwierdzają powrót do kraju Polaków z Anglii, Danii, Irlandii czy Francji. To pierwszy okres w historii Polski, kiedy ktoś, kto, można powiedzieć, głosuje nogami, pakuje walizki w Londynie, Dublinie, czy w Paryżu i wraca do polskich gmin – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

100 mln dla stolicy z rządowego programu. Wsparcie uzyskały wszystkie projekty

Warszawa w drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych otrzymała 100 mln złotych. Wsparcie uzyskały wszystkie trzy projekty, o...

zobacz więcej

Rząd pieniądze chce przeznaczać na inwestycje, a opozycja chce je rządowi zabrać. Rafał Trzaskowski powiedział, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej i ma nadzieję na „dodatkowe warunki”, które będą musiały być spełnione, żeby pieniądze z UE popłynęły do Polski. Wcześniej Donald Tusk mówił, że robi, co może, żeby pieniądze z KPO do Polski wpłynęły. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z konfliktem o przywództwo w PO. „Wprost” pisze, że szef warszawskich struktur Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński „zapowiedział warszawskim radnym KO, że każdy, kto włączy się w pomoc przy Campusie Trzaskowskiego, może zapomnieć o »biorącym« miejscu na liście wyborczej”. „Gazeta Polska” z kolei twierdzi, że Sławomir Nitras miał chwalić się otwarcie, że „teraz z Trzaskowskim rozwalą Tuska i Kierwińskiego”.

Rozpoczął się XXIX Welconomy Forum in Toruń organizowany przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca. W wydarzeniu gospodarczym wzięli udział m. in. wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, Olga Semeniuk – wiceminister rozwoju, Paweł Szefernaker – wiceminister administracji i spraw wewnętrznych, Paweł Borys – szef Polskiego Funduszu Rozwoju i Gertruda Uścińska - prezes ZUS. Podczas kongresu w toruńskim Dworze Artusa Agencja Informacyjna wręczyła swoje nagrody: Obiektyw Kulturalny 2022 otrzymał wybitny fotografik i dziennikarz Czesław Czapliński, Obiektyw Gospodarczy 2022 odebrał Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Zamiast debatować w Toruniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki wybrał się do Maroka, na kolejną, po Florydzie i Rzymie wycieczkę w ścisłym gronie, ale na koszt podatników. Podróż nie była przyjemna: samolot Boeing 737 wracający z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim do Warszawy awaryjnie lądował w Zurychu z powodu pękniętej szyby w kokpicie pilotów.

Wtorek. Tusk traci pracę


Premier Mateusz Morawiecki brał udział w trwających całą noc negocjacjach unijnych przywódców w sprawie szóstego pakietu sankcji. Wypracowany przez polską dyplomację kompromis zakłada, że do końca bieżącego roku UE zrezygnuje z 90 procent importu rosyjskiej ropy. Składają się na to restrykcje wobec ropy sprowadzanej drogą morską i decyzje Polski oraz Niemiec w sprawie zakończenia zakupów surowca z Rosji do końca tego roku. Pozostałe 10 procent to dostawy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń”, których utrzymanie wywalczyły przede wszystkim Węgry. – To kluczowa wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy – tak premier Mateusz Morawiecki podsumował uchwalenie szóstego pakietu sankcji. –Chcielibyśmy, aby rosyjski prezydent Władimir Putin został odsunięty od władzy, ale jeśli Ukraina przetrwa jako suwerenne państwo, będzie to już naszym zwycięstwem – powiedział szef polskiego rządu w wywiadzie dla brytyjskiej stacji „Sky News”.

Al Gore: Polska dla świata przykładem właściwego traktowania uchodźców

Polska inspiruje dziś świat swoją otwartością na falę uchodźców z Ukrainy, podobnie jak Ukraina inspiruje świat swoją skuteczną walką z okrutną i...

zobacz więcej

Laureat Nagrody Nobla i były amerykański wiceprezydent Al Gore uczestniczył w ABSL Summit w Katowicach. – Polska inspiruje dziś świat swoją otwartością na falę uchodźców z Ukrainy, podobnie jak Ukraina inspiruje świat swoją skuteczną walką z okrutną i niemoralną agresją wojsk Władimira Putina na ten kraj – mówił Al Gore.

Z całego świata napływają komplementy i podziękowania, tymczasem ocena opozycji nie zmienia się ani na jotę. Politycy PO stacza się w prymitywny populizm. – Co zrobić, żeby inwestycje wzrosły tak naprawdę? Powiem jak polityk, ale problem ma głęboki ekonomiczny sens. Trzeba odsunąć od władz obecnie rządzących i jakby się jeszcze udało odsunąć prezesa NBP, wybranego niestety na kolejną kadencję – to są moim zdaniem warunki konieczne – mówiła w Krakowie posłanka PO Izabela Leszczyna podczas spotkania Klubu Obywatelskiego. Czekamy tylko na opowieści o tym, że jak wygra PO to Putin odda Ukrainie Krym, inflacja przejdzie w deflację a złotówka sama przeistoczy się w euro w stosunku 1 do 1.

Tymczasem europejska kariera polityczna Donalda Tuska dobiegła końca. Były premier stracił przed końcem kadencji stanowisko szefa Europejskiej Partii Ludowej. To efekt odsuwania od władzy ludzi byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. „Drogi Donaldzie, jesteś uosobieniem naszych wartości. Teraz wracasz do swojej ojczyzny, aby ich bronić” – zadaniowała Tuska niemiecka polityk Ursula von der Leyen, szefowa KE.

Zamrozić Polakom pieniądze. Trzaskowski wypiera się własnych słów [WIDEO]

zobacz więcej

Na osłabieniu Tuska chce zyskać Rafał Trzaskowski, który pochwalił się spotkanie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Prezydent Warszawy napisał na Twitterze, że zabiega o bezpośrednie wsparcie z Unii Europejskiej na przebywających w stolicy uchodźców z Ukrainy. – Przecież polski rząd za wszystko płaci. Czy chce pan wziąć na ten sam cel pieniądze z dwóch źródeł? – spytał Trzaskowskiego Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Z kolei marszałek Grodzki ciągle przeżywa swoje lotnicze przygody. „Wylądowaliśmy awaryjnie w Zurichu po 17. Miał nas odebrać samolot zastępczy, jak zawsze w lotach HEAD. Okazało się to jednak czczą teorią” – napisał na Twitterze. Na wpis zareagowali przedstawiciele ministerstwa obrony narodowej. „Prosimy nie wprowadzać w błąd. To pana podwładny zrezygnował z podstawienia wojskowego samolotu” – podkreślono. Grodzki nie chciał wracać do kraju wojskowym Cesną, bo ta nie jest tak samo wygodna jak rządowe samoloty. Zdecydował się więc na pobyt w luksusowym hotelu w Zurychu na nasz koszt. I ciągle mu źle!

Środa. Konsultacje w Kijowie, bez podatków w Gdańsku


W środę obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji najmłodszych z Polski i Ukrainy zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. – Przede wszystkim życzę wam, żebyście mogli spełniać swoje marzenia i byście zawsze mogli polegać na nas – dorosłych, ponieważ to my, dorośli, powinniśmy dbać o was, troszczyć się o was i stwarzać wam jak najlepsze warunki do rozwoju – życzyła dzieciom Agata Kornhauser–Duda. Do jej życzeń przyłączył się prezydent Andrzej Duda.

Morawiecki w Kijowie: Gdyby to od nas zależało, Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do UE

– Będziemy robili wszystko, aby przekonać tych sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina zasłużyła nie tylko na status kraju kandydującego....

zobacz więcej

Tego samego dnia w Kijowie odbyły się międzyrządowe konsultacje Polski i Ukrainy, w których udział wzięli m.in. Wołodymyr Zełenski, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Było to pierwsze spotkanie rządów obu krajów w takim formacie. „To historyczny moment” – napisał na Facebooku prezydent Ukrainy. – Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jaki Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Mówię o ośmiu podpisanych dziś dokumentach w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej – podkreślił premier Ukrainy Dennys Szmyhal.

– Będziemy robili wszystko, aby przekonać tych sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina zasłużyła nie tylko na status kraju kandydującego. Gdyby to od nas zależało, Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do UE - zadeklarował w Kijowie premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji premierów Polski i Ukrainy. – To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która – jestem o tym głęboko przekonany - przejdzie do naszej wspólnej historii, i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy (…) Zwycięstwo przyjdzie. Ja jestem o tym głęboko przekonany – mówił w Kijowie prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Dobrze dzieje się w Gdańsku! Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zdecydowała, że od 26 kwietnia dyrektorzy gdańskich instytucji gminnych mogą otrzymywać 21 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia. To więcej niż zarabiają premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu (około 20,5 tys. zł). Ale co najlepsze w Gdańsku nie trzeba płacić podatków, więc przychód jest „na czysto”. Gdańska europosłanka KO Magdalena Adamowicz dostała od sądu piękny prezent na Dzień Dziecka. Sędzia Julia Kuciel, uniewinniła wdowę po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu w sprawie ukrywania dochodów i błędnego rozliczania podatków.

Jest wyrok ws. Magdaleny Adamowicz

„Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił Magdalenę Adamowicz. Wyrok jest nieprawomocny” – poinformował na Twitterze dziennikarz TVP3 Gdańsk Jakub Klebba....

zobacz więcej

Prokurator żądał dla eurodeputowanej 300 tys. zł grzywny i pokrycia kosztów procesu. Małgorzata Adamowicz nigdy nie stawiła się na rozprawach, co sądu najwyraźniej uznał za okoliczność łagodzącą. Złośliwi zwracają uwagę, że sędzia Kuciel w przeszłości pojawiała się na tych samych manifestacjach, co m.in. Paweł Adamowicz (mąż oskarżonej), Lech Wałęsa czy politycy PO, ale to przecież tak nie działa. Po prostu w Gdańsku płacić nie trzeba. Jak to mówią: Wolne Miasto Gdańsk.

Czwartek. Komisja Europejska zatwierdziła KPO


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie nowej inwestycji. Rozpoczęliśmy budowę magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA; inwestycja zakończy się w kwietniu 2024 r. – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak w Powidzu w Wielkopolsce. – Magazyny środków bojowych w Powidzu będą elementem odstraszania. Wysyłamy jasny przekaz, że jeżeli będzie taka potrzeba, zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są gotowe odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenie wspólnie – mówił w Powidzu ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas wspólnej konferencji z szefem MON.

Anita Czerwińska, dotychczas pełniąca funkcję rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu ds. ekonomii społecznej. Będzie odpowiadała m.in. za projektowanie rozwiązań służących reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacji usług społecznych.

Anita Czerwińska wiceministrem rodziny i pełnomocnikiem rządu ds. ekonomii społecznej

Anita Czerwińska została powołana na stanowisko wiceministra w resorcie rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu ds. ekonomii...

zobacz więcej

Walka z wykluczeniami i poprawa usług społecznych są zapisane w Krajowym Planie Odbudowy, blokowanym przez wiele miesięcy. W końcu jednak Komisja Europejska zatwierdziła polskie KPO w wynegocjowanym kształcie. W czwartek przyjechała do Polski szefowa KE Ursula von der Leyen, żeby oficjalnie ogłosić zatwierdzenie tego ważnego dokumentu. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. – Polska wraz z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym jest jedną z głównych lokomotyw Europy – mówił premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że Polska oczekuje jeszcze na wsparcie UE dla państw, które przyjęły ukraińskich uchodźców. – Stworzyliśmy dodatkową elastyczność w budżecie Unii Europejskiej, aby pomóc państwom członkowskim przyjmować uchodźców – powiedziała wymijająco Ursula von der Leyen podczas konferencji w Konstancinie Jeziornej. Co oznacza, że KE żadnych dodatkowych pieniędzy dać nie chce, ale pozwoli środki które zaplanowano na budowę dróg, mostów czy kolei przeznaczyć na uchodźców. Pytana, dlaczego na przykład Turcja otrzymała bardzo duże pieniądze na uchodźców, von der Leyen wyjaśniła, że Turcja nie jest w UE, dlatego pieniądze dostała…

Cieszmy się jednak z tych postępów w rozmowach z instytucjami unijnymi, które zostały dokonane. – KPO będzie miał kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki; szacujemy, że inwestycje i zmiany wynikające z KPO przyniosą dodatkowe 0,6 pkt. proc. wzrostowi gospodarczemu w przyszłym roku i punkt procentowy w latach 2024-25 – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Piątek. 100 dni wojny


W piątek minęło 100 dni od początku napaści Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do tego na Twitterze pisząc: „Jesteśmy dumni, że solidarnie możemy wspierać Ukraińców w Ich starciu ze zbrodniczą rosyjską agresją”. A w Pałacu Prezydenckim prezydent wziął udział w konferencji inaugurującej projekt. – Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo militarne, polityczne – to nie wszystko. Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich, obywateli Rzeczpospolitej, tych, którzy żyją swoim codziennym życiem, jest bezpieczeństwo zdrowotne – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: Program „Zdrowe życie” to program pierwszego dostępu

Pilotażowy program „Zdrowe życie” to program pierwszego dostępu. W jego skład wchodzi mobilna strefa zdrowia, która dzisiaj rusza w Polskę;...

zobacz więcej

Pilotażowy program „Zdrowe życie” to program pierwszego dostępu, w którego skład wchodzi mobilna strefa zdrowia, która na początek odwiedzi dziewięć polskich miast. – Start projektu „Zdrowe Życie” ma szansę stać się punktem przełomowym w profilaktyce zdrowotnej w Polsce, uważa minister zdrowia Adam Niedzielski, który wziął udział w inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w piątek w Pradze, gdzie razem z ministrami brał udział w polsko–czeskich konsultacjach międzyrządowych dotyczących m.in. energetyki, infrastruktury i obronności. Szef rządu mówił, że kraje Europy Centralnej były „często rozgrywane przez innych, ponieważ byliśmy być może za mało przezorni i za mało mieliśmy wyobraźni, aby przezwyciężyć drobne różnice zdań i pracować w kierunku wspólnych poglądów i wspólnej polityki w najważniejszych sprawach”. Przykładem takiego „rozgrywania” naszych krajów był konflikt o kopalnię w Turowie. Teraz jednak stosunki z nowym czeskim rządem układają się znakomicie. Podczas konsultacji porozumienie transportowe dotyczące rozbudowy połączeń komunikacyjnych między Polską a Czechami, w tym niskoemisyjnych połączeń kolejowych. – Przede wszystkim chodzi o połączenie Czech z polskimi portami (...). Musimy poczynić duże postępy, ponieważ połączenia polsko–czeskie są niewystarczające – mówił premier Czech Petr Fiala.

Rozmowy dotyczyły także obronności. – Chcemy wykorzystać efekt skali, żeby polskie zamówienia łącznie z czeskimi zamówieniami korzystnie wpłynęły na wysokość cen. Wymieniliśmy się ofertami, jeżeli chodzi o polski i czeski przemysł zbrojeniowy – mówił w Pradze minister Mariusz Błaszczak.

Sobota. Konwencja Prawa i Sprawiedliwości


W sobotę w ogrodach KPRM odbył się tradycyjny piknik z okazji Dnia Dziecka. –To jest credo na całe życie, żebyśmy pomagali dzieciom jak najwięcej, byśmy byli z nimi każdą minutę i poświęcali im uwagę – powiedział podczas wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS: Patriotyzm to nie jest tylko emocja, to zobowiązanie do działania

Patriotyzm to nie jest tylko emocja, to zobowiązanie do działania. Zobowiązanie do szczególnej bliskości, do wspólnoty narodowej zorganizowanej w...

zobacz więcej

Zaś polityczne credo dla Prawa i Sprawiedliwości wybrzmiało tego dnia w Markach pod Warszawą, gdzie odbyła się pierwsza, od czasów pandemii konwencja partyjna Prawa i Sprawiedliwości. Program był skromny, ale pełny treści: głównym punktem było wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. — Patriotyzm to nie jest tylko emocja, to zobowiązanie do działania. Zobowiązanie do szczególnej bliskości, do wspólnoty narodowej zorganizowanej w państwo (…) Dla nas taka wspólnota musi być wspólnotą demokratyczną, wspólnotą wolnych obywateli, którzy wyłaniają władzę, ale także wspólnotą wielu innych wspólnot, do których obywatele mogą należeć. Najważniejszą z nich jest rodzina – mówił wicepremier.

– Żeby cokolwiek zdziałać w życiu państwowym, społecznym trzeba mieć pieniądze, a opozycja mówiła, że ich nie ma i nie będzie. Otóż my dobrze zdiagnozowaliśmy sytuację. Ta diagnoza była krótka – te pieniądze były po prostu kradzione, rabowane najczęściej u źródła – to znaczy w momencie poboru. I podjęliśmy odpowiednie decyzje. W 2021 roku dochody państwa są większe o 205,7 mld zł, mówię o dochodach budżetowych niż w roku 2015. A dochody całej sfery finansów publicznych – o 406 mld zł. To ogromna różnica – mówił w Markach Jarosław Kaczyński mobilizując do działania członków partii i jej zwolenników.

Konwencja PiS w Markach inicjuje kampanię, która rozpoczyna się pod hasłem „Polska w sercu” w ramach której politycy partii będą w najbliższych miesiącach spotykać się z wyborcami w całym kraju. O sezonie ogórkowym w polskiej polityce w tym roku nie ma więc mowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej