RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Oazy chłodu”. Barcelona szykuje specjalne schrony na czas upałów

Zapowiada się bardzo gorące lato (fot. D.Zorrakino/Europa Press/Getty)
Zapowiada się bardzo gorące lato (fot. D.Zorrakino/Europa Press/Getty)

Władze stolicy Katalonii robią, co mogą, by przygotować się do lata, które według zapowiedzi synoptyków będzie bardzo upalne. Sposobem, by ulżyć mieszkańcom i turystom, będą „schrony” przeciw upałom. Od 15 czerwca do 15 września w Barcelonie działać będą 163 tego typu miejsca.

Pożary trawią Amazonię. Wzrost o niemal sto procent

Jak wynika z najnowszych danych satelitarnych opublikowanych przez brazylijską agencję kosmiczną INPE, w maju zarejestrowano najwyższą liczbę...

zobacz więcej

Schrony klimatyczne powstają we wszystkich dzielnicach miasta. Mają być rozlokowane tak, by około 90 proc. mieszkańców Barcelony mogło do nich dojść w ciągu 10 minut od swojego domu.

Te „oazy chłodu” znaleźć będzie można w szkołach, muzeach, bibliotekach, parkach i placach zabaw. W większości przypadków zaadaptowano budynki, które już istniały. Będzie można w nich odpocząć przy temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza. Miejsce te będą oznaczone, znaleźć je będzie można także na interaktywnych mapach Barcelony.

Takie miejsca mają służyć wszystkim, ale szczególnie przydatne mają być w biedniejszych dzielnicach, gdzie jest mniej klimatyzowanych pomieszczeń (klimatyzację ma około 58 proc. domów w Barcelonie). Ważnymi adresatami tej inicjatywy są seniorzy i osoby bezdomne. Wszyscy skorzystają z tych schronów bezpłatnie.

Jeśli chodzi o inne europejskie miasta, sojusznikiem mieszkańców Aten, Paryża, Rotterdamu, Mediolanu i Majorki jest aplikacja Extrema. Pomaga ona im znaleźć ogólnodostępne miejsca z klimatyzacją, punkty z darmową wodą pitną lub zaplanować najlepszą trasę, aby uniknąć dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą czy wilgotnością.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej