RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PiS: Patriotyzm to nie jest tylko emocja, to zobowiązanie do działania

Najnowsze

Popularne

Patriotyzm to nie jest tylko emocja, to zobowiązanie do działania. Zobowiązanie do szczególnej bliskości, do wspólnoty narodowej zorganizowanej w państwo — powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas konwencji partii w podwarszawskich Markach. — Dla nas taka wspólnota musi być wspólnotą demokratyczną, wspólnotą wolnych obywateli, którzy wyłaniają władzę, ale także wspólnotą wielu innych wspólnot, do których obywatele mogą należeć. Najważniejszą z nich jest rodzina – mówił wicepremier. Konwencja inicjuje kampanię, która rozpoczyna się pod hasłem „Polska w sercu”.

Sto dni wojny. Prezydent Duda: Polska od początku wierzyła w siłę ukraińskiego oporu

Dzisiaj mija równo 100 dni od początku napaści Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda odniósł się do tego na Twitterze. „Jesteśmy dumni, że...

zobacz więcej

– Spotykamy się dzisiaj w szczególnej sytuacji. To 101. dzień bohaterskiej, zdeterminowanej i odważnej walki narodu ukraińskiego o wolność, o niepodległość, o całość terytorialną i o prawo do istnienia – mówił do zebranych prezes PiS. – Walka Ukrainy budzi nadzieję, jest wielką inspiracją, ale budzi także refleksję nad naszym patriotyzmem. Musimy pamiętać, że patriotyzm to nie tylko emocja, ale zobowiązanie. Zobowiązanie do działania – podkreślił.

Wicepremier mówił, że patriotyzm to „zobowiązanie do szczególnej bliskości, do wspólnoty narodowej, zorganizowanej w państwo”. Dla nas taka wspólnota musi być wspólnotą demokratyczną, wspólnotą wolnych obywateli, którzy wyłaniają władzę, ale także wspólnotą wielu innych wspólnot, do których obywatele mogą należeć. Najważniejszą z nich jest rodzina. Ona zapewnia trwałość narodu, następstwo pokoleń, przekazywanie wartości – wskazał Jarosław Kaczyński.

– Naród jest połączony solidarnością, solidarność wiąże się ze sprawiedliwością, a ta zaś z równością praw i obowiązków. Dobrze funkcjonujący Naród jest wtedy, gdy kierujemy się empatią wobec najsłabszych. Dlatego musimy postawić sobie pytanie, jak potrafimy służyć Ojczyźnie? – pytał. W tym kontekście przypomniał: „Nasi przeciwnicy kiedy rządzili, twierdzili, że pieniędzy nie ma i nic nie można zdziałać”.

Müller ucina spekulacje ws. 500 Plus: Skupiamy się na podatkach

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Radiu ZET, że na sobotniej konwencji programowej PiS zostaną podsumowane dotychczasowe działania i...

zobacz więcej

Kaczyński: Opozycja przybrała charakter totalnej


Kaczyński skomentował również obecne działania opozycji. – Mieliśmy do przełamania ogromne trudności. Mieliśmy opozycję, która była przeciwnikiem, często radykalnym, naszego sposobu myślenia. Wobec tego, że opozycja przybrała niespotykany w świecie charakter opozycji totalnej i zaczęła się odwoływać do sił zewnętrznych, musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy można podjąć próbę. Podjęliśmy ją – mówił Kaczyński.

– Gdy w 2015 roku zdobywaliśmy władze to mieliśmy przygotowany wielki program, który wywodził się z patriotyzmu, a także z przekonania, ze naród jest połączony solidarnością, która wiążę się ze sprawiedliwością – zaznaczył.

W 2021 roku dochody państwa są większe o 205,7 mld zł, mówię o dochodach budżetowych, niż w roku 2015. A dochody całej sfery finansów publicznych – o 406 mld zł. To ogromna różnica. Zmieniliśmy całkowicie podejście do polityki społecznej. Programy 500+, Maluch+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mama4+, 13 i 14 emerytura to setki miliardów złotych dla polskich rodzin. Wydatki na dzieci wzrosły o 200 mld zł, a w tym roku – mówię o 2022 – to w ciągu jednego roku będzie to już przeszło 62 mld zł – dodał. – Wydatki na obronę wzrosły z 33 do 57 mld złotych, czyli o prawie 70 proc., ale to tylko ten rok. W przyszłym będzie to już przeszło 96 mld złotych. Wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje – wskazał prezes PiS.

Szefernaker: Wybory samorządowe mogłyby się odbyć wiosną 2024 roku

Nie jestem przekonany, czy dla Polski korzystne jest, by wybory parlamentarne i samorządowe odbywały się niemal w tym samym momencie – powiedział...

zobacz więcej

Rozwój Polski lokalnej


Kaczyński mówił również o rozwoju Polski lokalnej. – Nasi przeciwnicy zwijali Polskę regionalną, likwidowali urzędy, komisariaty, poczty. Odbudujemy to: 150 komisariatów nowych, 627 nowych urzędów pocztowych, 4900 połączeń autobusowych finansowanych z tego nowego funduszu. Przekazaliśmy 85 mld samorządom na wsparcie inwestycji – wyliczał.

Jako kluczową inwestycję wymienił Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać do roku 2027. – Centralny Port Komunikacyjny to wielka inwestycja, która zmieni i rozwinie Polskę. W całych dziejach PRL żadna nie była tak wielka jak ta, ona zmieni charakter naszego kraju, ustawi go w centrum Europy i odpowie na pytanie: czy w Berlinie, czy w Warszawie – powiedział wicepremier.

Mówił także o strategicznych inwestycjach w infrastrukturę. Mamy do czynienia z planem wielkich połączeń północ-południe, planem budowy nowej osi strategicznej w Europie – wskazał. – Ukończyliśmy gazoport w Świnoujściu. Gazoport to był nasz pomysł, Lecha Kaczyńskiego. I gazoport jest imienia Lecha Kaczyńskiego. niebawem zakończone zostaną prace przy Baltic Pipe. Na początku naszych rządów uratowaliśmy polskie górnictwo. Z naszych rządów niemalże w każdej dziedzinie nastąpił wzrost wydatków z budżetu – mówił Kaczyński.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Żeby cokolwiek zdziałać w życiu państwowym, społecznym trzeba mieć pieniądze, a opozycji mówiła, że ich nie ma i nie będzie; my dobrze zdiagnozowaliśmy tę sytuację, że te pieniądze były po prostu kradzione, i podjęliśmy odpowiednie decyzje – zaznaczył wicepremier. W kontekście walki z inflacją wskazał, że podjęto wiele działań, jak obniżenie VAT-u między innymi na gaz i ropę. – Inflację opanujemy i myślę, że nie będzie to termin bardzo odległy – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej