RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Eksport ukraińskiego zboża przez Odessę? Kijów: jesteśmy gotowi, ale…

Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach (fot. Elena Larina/Shutterstock.com, zdj. ilustr.)
Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach (fot. Elena Larina/Shutterstock.com, zdj. ilustr.)

Najnowsze

Popularne

Jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto – ocenił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

WOJNA NA UKRAINIE

„Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji” – stwierdził Dmytro Kuleba.

Minister dodał, że Ukraina nadal szuka rozwiązań wspólnie z ONZ i partnerami.

Miliony ton zboża zablokowane po ataku Rosji. ONZ mówi o głodzie

Prawie 4,5 mln ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z...

zobacz więcej

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża i ropy naftowej, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tych produktów i niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Ukraina i jej partnerzy dyskutują o możliwości powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego i w pierwszej kolejności żądają od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, informuje portal Ukraińska Prawda.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już powiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

W niedawnej rozmowie z Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron aproponował głosowanie w ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady Odessy.

Przeczytaj także: Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, będzie kryzys zbożowy

Ze swojej strony samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić „korytarz zbożowy” przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej