RAPORT

Pogarda

Macron o Putinie i wizycie w Kijowie. „Nie powinniśmy poniżać Rosji”

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd – oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Nie wykluczył wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.

Scholz i Macron rozmawiali z Putinem. Czym groził dyktator?

Władimir Putin grozi Francji i Niemcom. Rosyjski dyktator powiedział w rozmowie telefonicznej z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem, że jeśli oba...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Myślę – i powiedziałem mu to – że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii” – oznajmił Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej.

„Myślę, że się odizolował. Zamknięcie się w izolacji to jedna rzecz, wiedzieć, jak się z tego wydostać, to trudna droga” – powiedział francuski prezydent.

Stwierdził on też, że nie należało „poniżać Rosji”, „abyśmy w dniu, w którym walki się zakończą, mogli wybudować drogę wyjścia poprzez kanały dyplomatyczne”. Już w pierwszej połowie maja Macron stwierdził, że „pokoju nie zbuduje się na »poniżeniu« Rosji”. – Musimy odbudować pokój przy stole z Rosją i Ukrainą. Warunki tych rozmów zostaną zdefiniowane przez Rosję i Ukrainę. Nigdy nic nie osiągniemy, zaprzeczając istnieniu któregoś z partnerów, czy wykluczając go – mówił w PE.

Prezydent Francji był wielokrotnie zapraszany na Ukrainę przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zapytany w piątek o kwestię wyjazdu do Kijowa, powiedział: „Dzisiaj niczego nie wykluczam”.

Zobacz także: „Putin wywiera na Macronie presję”. Znowu rozmawiają telefonicznie


„Chcemy zwiększyć wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. I wreszcie, zrobić wszystko, aby wywieźć zboża z Ukrainy” – dodał Macron. W ten sposób zaprzeczył słowom Władimira Putina, który w piątek powiedział, że doniesienia o blokowaniu przez Rosję ukraińskich portów są „blefem” Zachodu, próbującego ukryć własne błędy polityczne.

Jak też doprecyzował, dostawy samobieżnych haubicoarmat Caesar dla armii ukraińskiej będą „rekompensowane”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Poprosiłem naszych przemysłowców o przyspieszenie produkcji uzbrojenia, to nie tylko kwestia uzupełnienia zapasów, ale i wzmocnienia naszej niepodległości” – dodał prezydent Francji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej