RAPORT

Pogarda

Amerykanie dostarczą Ukrainie paliwo jądrowe

Enerhoatom ogłosił rezygnację z zakupów rosyjskiego paliwa jądrowego w marcu (fot. Michael Robinson Chavez/The Washington Post via Getty Images)
Enerhoatom ogłosił rezygnację z zakupów rosyjskiego paliwa jądrowego w marcu (fot. Michael Robinson Chavez/The Washington Post via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom podpisał z amerykańską firmą Westinghouse umowę na dostawę paliwa jądrowego do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych – podaje w piątek agencja Interfax-Ukraina.

Ile Rosja straci na embargu na ropę? Na rynku nie było takiej sytuacji od dekady

Rosja mocno odczuje każde ograniczenie w eksporcie ropy – informuje agencja Bloomberg. Z jej analiz wynika, że straty rosyjskiego budżetu mogą...

zobacz więcej

„W związku z odstąpieniem od zakupów rosyjskiego paliwa jądrowego Enerhoatom porozumiał się ze swoim strategicznym partnerem - firmą Westinghouse - w sprawie zwiększenia wielkości dostawy amerykańskiego paliwa jądrowego do wszystkich elektrowni atomowych Ukrainy” – przekazał ukraiński koncern agencji.

Zaznaczono, że chodzi o dostawy do już działających bloków energetycznych, a także tych, które Enerhoatom i Westinghouse planują zbudować na Ukrainie.

Paliwo ma być dostarczane z miasta Vasteras w Szwecji.

Enerhoatom ogłosił rezygnację z zakupów rosyjskiego paliwa jądrowego w marcu, niedługo po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Zobacz także: Czy Zaporoska Elektrownia Atomowa zostanie wyłączona?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej