RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Musk ma „bardzo złe przeczucia”. Czy będą zwolnienia w Tesli?

Prezes Tesli Elon Musk (fot. Christian Marquardt - Pool/Getty Images)
Prezes Tesli Elon Musk (fot. Christian Marquardt - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezes Tesli Elon Musk ma „bardzo złe przeczucia” odnośnie gospodarki i musi zlikwidować około 10 proc. miejsc pracy u producenta samochodów elektrycznych. Szef koncernu poinformował o tym w mailu wysłanym do kadry kierowniczej – twierdzi Agencja Reutera.

Elon Musk wkracza do branży gastronomicznej. Powstanie sieć restauracji Tesla

Electrek Tesla złożyła wniosek o rejestrację znaku firmowego własnych restauracji. Elon Musk podążając za coraz bardziej popularnymi w Stanach...

zobacz więcej

Wiadomość, wysłana we wtorek i zatytułowana „wstrzymanie zatrudniania na całym świecie”, pojawiła się dwa dni po tym, jak miliarder nakazał pracownikom wrócić do zakładu pracy lub odejść. To kolejne ostrzeżenie ze strony liderów biznesu o ryzyku recesji.

Jak informuje Agencja Reutera, akcje Tesli spadły o 9 proc. na amerykańskim rynku. W kolejnym mailu skierowanym w piątek do pracowników Musk napisał, że Tesla zmniejszy liczbę zatrudnionych osób o 10 proc., ponieważ koncern ma „nadmierny poziom zatrudnienia w wielu obszarach”. Jak dodał, „wzrośnie liczba pracowników zatrudnionych na godzinę”.

„Uwaga, to nie dotyczy nikogo, kto faktycznie buduje samochody, akumulatory lub instaluje energię słoneczną” – napisał Musk w wiadomości, na którą powołuje się agencja. Według rejestru amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pod koniec 2021 roku w Tesli i jej spółkach zależnych było zatrudnionych prawie 100 tys. osób.

Zobacz także: Tesla otworzyła fabrykę pod Berlinem


W ostatnich tygodniach Musk ostrzegał przed ryzykiem recesji, ale jego mail nakazujący zamrożenie zatrudnienia i cięcia kadrowe był najbardziej bezpośrednią wiadomością tego rodzaju od szefa producenta samochodów – pisze Reuters.

Bloomberg: Elon Musk pokonał Jeffa Bezosa

Amerykański biznesmen i multimiliarder Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek przekracza aktualnie 188,5 miliardów...

zobacz więcej

Agencja wskazuje, że jak dotąd popyt na samochody Tesli i inne pojazdy elektryczne (EV) utrzymuje się na wysokim poziomie, a wiele tradycyjnych wskaźników spowolnienia gospodarczego – w tym rosnące zapasy u dilerów – nie urzeczywistniło się.

Tesla ma jednak trudności z ponownym uruchomieniem produkcji w fabryce w Szanghaju, po tym jak restrykcje wywołane pandemią COVID-19 wymusiły kosztowne przestoje. „Zawsze lepiej jest wprowadzać środki oszczędnościowe w dobrych czasach niż w złych. Postrzegam te oświadczenia jako ostrzeżenie i środek ostrożności” – powiedział Frank Schwope, analityk NordLB z Hanoweru. Jak zauważył, wielu producentów samochodów osiągnęło rekordowe zyski w 2021 roku, ale sytuacja gospodarcza jest teraz bardziej niepewna.

Żądanie Muska, by pracownicy powrócili do biura, już spotkało się z odmową w Niemczech. Jak powiedział jeden z przywódców związkowych, plan redukcji miejsc pracy napotkałby opór w Holandii, gdzie Tesla ma swoją europejską siedzibę. „Nie można po prostu zwolnić holenderskich pracowników” – powiedział rzecznik związkowy FNV Hans Walthie, dodając, że koncern będzie musiał negocjować ze związkiem zawodowym warunki dotyczące wszelkich odejść.

We wtorkowej wiadomości, Musk poinformował też, że pracownicy Tesli muszą przebywać w biurze przez co najmniej 40 godzin tygodniowo, co oznacza, że nie będą oni już mogli pracować zdalnie. „Jeśli się nie pojawisz, założymy, że zrezygnowałeś” – powiedział. W związku z pandemią COVID-19 wiele firm na całym świecie – o ile to było możliwe – wysyłało swoich pracowników na pracę zdalną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej