RAPORT

Pogarda

Ambasador Ukrainy: Turcja kupuje zboże skradzione Ukrainie przez Rosję

Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach (fot.  Hristo Rusev/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach (fot. Hristo Rusev/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Turcja jest jednym z państw, które kupują zboże skradzione Ukrainie przez Rosję – oświadczył ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar. Dyplomata powiedział dziennikarzom, że zwrócił się do władz tureckich i Interpolu o pomoc w ustaleniu, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody terytorialne.

Premier w „FAZ”: Ukraina dokonała więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać

„Ukraina dokonała więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Europa nadal nie potrafi się zjednoczyć anii zadziałać z taką siłą, na jaką ją...

zobacz więcej

Według władz ukraińskich jak dotąd Rosjanie ukradli pół miliona ton zbóż z terenów okupowanych. Rząd Ukrainy utrzymuje, że Rosja chciała sprzedać zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw.

Media informowały w niedzielę, że jeden z rosyjskich statków, który prawdopodobnie transportował skradzione ukraińskie zboże, wszedł w niedzielę do portu w Latakii w Syrii.

Rosja blokuje również ukraińskie porty. Wskutek tego w silosach znajduje się ponad 20 mln ton zbóż, które są przeznaczone na eksport.

Wstrzymywanie tego eksportu może spowodować klęskę głodu w wielu państwach, głównie w północnej Afryce.

Przed agresją rosyjską Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy i połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej