RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jedyny taki portret królowej Elżbiety. Autorką jest Polka

(fot. https://basiahamilton.com)
(fot. https://basiahamilton.com)

Pochodząca z Sopotu malarka Barbara Kaczmarowska-Hamilton, zwana „nieoficjalną portrecistką angielskiej rodziny królewskiej”, została zaproszona do Zamku Windsor, by namalować królową Elżbietę II. Monarchini obchodzi platynowy jubileusz swojego panowania.

Platynowy jubileusz Elżbiety II. Jakie przewidziano atrakcje?

Królowa Elżbieta II od siedemdziesięciu lat zasiada na brytyjskim tronie, co czyni ją najdłużej panującą monarchinią w historii kraju....

zobacz więcej

96-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci ojca Jerzego VI, ale koronowana została dopiero 2 czerwca 1953 r.

Uroczystości z okazji 70-lecia jej panowania trwają w Zjednoczonym Królestwie kilka dni.

Zaproszona z tej okazji do namalowania portretu brytyjskiej królowej artystka przekazała, że na zamku została przyjęta bardzo serdecznie. Sędziwą monarchinię określiła mianem osoby ciepłej, pogodnej i rozmownej.

Garderobiana królowej zaprezentowała malarce wiele sukien z dodatkami. Barbara Hamilton wybrała jedną z nich, w kolorze różowym.

Urodzona w 1948 r. w Sopocie Barbara Kaczmarowska-Hamilton malowała już portrety kilkorga członków brytyjskiej rodziny królewskiej, w tym zmarłej w 2002 r. w wieku 102 lat Królowej Matki (Elżbiety Bowes-Lyon), księcia Kentu, księżną Walii Dianę i księżną Yorku z córkami. Jest też autorką portretów św. Jana Pawła II, Ireny Anders, księcia Eugeniusza Lubomirskiego i ambasadora Edwarda Raczyńskiego.

Przeczytaj także: Na czas jubileuszu Elżbiety II Meghan i Harry znów dołączą do rodziny królewskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej