RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Budowa nowych wiaduktów kolejowych. Duże zmiany na dworcu Warszawa Zachodnia

Zmiany na dworcu Warszawa Zachodnia (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Zmiany na dworcu Warszawa Zachodnia (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Kilkusetmetrowe wiadukty kolejowe usprawnią podróże koleją w aglomeracji warszawskiej – poinformowało PLK. Jak wskazano, powstanie bezpośrednie połączenie pociągiem z Radomia w stronę przystanków Warszawa Koło i Młynów na linii obwodowej.

„Stawiamy na kolej przyszłości”. Premier na budowie nowego dworca w Warszawie

Stawiamy na kolej przyszłości, chcemy przezwyciężyć niemożność poprzednich lat poprzez zaangażowanie ogromnych środków na budowę planu inwestycji...

zobacz więcej

Bezkolizyjny przejazd pociągów nad torami będzie możliwy dzięki nowym wiaduktom kolejowym. „Obiekty o długości około półtora kilometra budowane są obok linii z Warszawy do Łodzi. Wykonawca wykorzystuje dziesiątki maszyn: dźwigi, betoniarki, palownice i koparki” – podało PLK w komunikacie. Jak wyjaśniono, wiadukty na wjeździe na stację Warszawa Zachodnia są potrzebne, by usprawnić prowadzenie ruchu kolejowego. Wiadukty zapewnią „bezpośredni przejazd między Piasecznem i Służewcem a Wolą i Warszawą Gdańską (od strony Radomia na linię obwodową)”.

„Wiadukt najbliżej stacji Warszawa Zachodnia jest najdłuższy z trzech budowanych obiektów. Jego konstrukcja wyniesie ok. 400 metrów. Na specjalnie wzmocnionym podłożu budowany jest betonowy korytarz. Betonowa będzie konstrukcja górnej kondygnacji wiaduktu. Na obiekcie będzie sześć torów. Trzy tory przebiegać będą dołem. W podobnej technologii powstaje drugi wiadukt bliżej przystanku Warszawa Włochy. Będzie jeden tor na górze i jeden na dole” – poinformowano.

Zobacz także: Opóźnienia pociągów w Warszawie. Uszkodzenie urządzeń sterujących ruchem


Jak przekazało PLK, kolejny „stalowy wiadukt znajduje się w miejscu, gdzie górą krzyżują się tory z przystanku Warszawa Al. Jerozolimskie oraz Warszawa Włochy na dole”. „Na stalowej konstrukcji kratownicowej poprowadzone będą dwa tory od strony linii radomskiej. Pod nimi będzie pięć torów” – wskazano. Do wybudowania trzech obiektów zostanie wykorzystanych 30 tys. m sześc. betonu i ok. 3,8 tys. betoniarek. Pierwsze tory na wiaduktach mają zostać ułożone jeszcze w tym roku.

Utrudnienia między stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Centralna

Służby techniczne pracują nad usunięciem awarii na sieci trakcyjnej linii kolejowej pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Centralną. Pociągi...

zobacz więcej

„Na stacji Warszawa Zachodnia wykonawca przygotował blisko 9 km torów i sieci trakcyjnej. Zamontowano 43 rozjazdy – elementy torów, bardzo ważne dla sprawnego i bezpiecznego prowadzenia ruchu” – podano w komunikacie . Jak zaznaczono, wzrośnie prędkość pociągów. Trwają prace nad budową lokalnego centrum sterowania (LCS) z komputerowymi urządzeniami w celu zapewnienia sprawnego i bezpiecznego prowadzenia ruchu na zmodernizowanej stacji.

Jak podkreślono, „budowane są podziemne kondygnacje: przejście dla pieszych i tunel tramwajowy. Wykonano strop nad tunelem prowadzącym od linii obwodowej i peronu nr 9 do peronów 1-8 stacji Warszawa Zachodnia”. Przejście dla pieszych będzie liczyć ok. 700 m długości i 60 m szerokości. Mają się tam znaleźć lokale użytkowe i kasy biletowe.

Wszystkie perony dworca Warszawa Zachodnia będą zadaszone. Dostęp do pociągów ma zostać ułatwiony przy pomocy ruchomych schodów, wind, systemu dynamicznej informacji i szerokiego przejścia.

Jak zapewnia PLK, przejazdy aglomeracyjne i dalekobieżne będą sprawniejsze. „Kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna” – poinformowano.

Wartość projektu – realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia” to ok. 2 mld zł.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jego realizację zaplanowano do 2023 r. Projekt ubiega się o dofinansowanie przez UE ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej