RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dwa historyczne dworce ponownie otwarte dla podróżnych. Przeszły metamorfozę

Historyczny dworzec w Pobiedziskach (fot. PKP)
Historyczny dworzec w Pobiedziskach (fot. PKP)

Najnowsze

Popularne

Dworce kolejowe w Pobiedziskach i Kobylnicy znów służą podróżnym – poinformowały Polskie Koleje Państwowe. Budynki są historyczne, ale po przebudowie zapewniają pasażerom większy komfort i bezpieczeństwo.

„Niedziela na Głównym”. W przyszłym tygodniu reaktywacja warszawskiego dworca

Od niedzieli 14 marca podróżni będą mogli ponownie korzystać z dworca Warszawa Główna. Po ponad 20 latach przerwy stacja zapewni obsługę pociągów...

zobacz więcej

Przebudowane dworce w Kobylnicy i Pobiedziskach zostały właśnie otwarte. Prace trwały prawie dwa lata. Jak podaje PKP, obiekty są historyczne, a zostały zmodernizowane „w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Budynek w Pobiedziskach powstał w 1872 roku, a w Kobylnicy w 1914 roku.

– Dworce w Kobylnicy i Pobiedziskach to kolejne zabytkowe obiekty, które przeszły olbrzymią przemianę, łącząc w sobie historię z nowoczesnością. Dzięki takim inwestycjom jak te kolej zmienia się na lepsze, stając się coraz ciekawszą alternatywą dla transportu indywidualnego. Natomiast dworce stają się ważnymi przestrzeniami dla społeczności lokalnej – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury cytowany w komunikacie podkreślił, że otwarcie tych budynków w podpoznańskich miejscowościach „to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei”.

Zobacz także: Przebudowa wzniesionego w latach 20. XX wieku dworca w Prabutach zakończona


– Mieszkańcy kolejnych miejscowości w województwie wielkopolskim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki historycznych dworców staną się wizytówkami obydwu miejscowości, centrami lokalnych społeczności oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją – zaznaczył Andrzej Bittel.

Nowe pociągi na Lubelszczyźnie. Przekazano dwa pierwsze składy

Symboliczne przekazanie dwóch z dziewięciu zakupionych pociągów elektrycznych odbyło się we wtorek na dworcu PKP w Lublinie. Nowe pojazdy szynowe o...

zobacz więcej

Jak przekazał, polski rząd w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

– Rok temu otworzyliśmy dla podróżnych dwa nowe dworce w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich, które wybudowaliśmy w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Dziś otwieramy dwa kolejne, tym razem historyczne, ale równie nowoczesne. Jestem przekonany, że będą one dobrze służyć mieszkańcom nie tylko jako miejsca, z których wyruszają w podróż, ale również jako przestrzeń spotkań z kulturą – wskazał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Co się zmieniło na dworcu w Pobiedziskach?


Jak podało PKP, w Pobiedziskach „renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji dworca pojawiły się również nowe, podświetlane szyldy z nazwą stacji, napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu”.

Znaczne zmiany dotyczą także wnętrza obiektu. „Przestrzeń obsługi podróżnych składa się z nowocześnie urządzonej poczekalni. Znajdziemy w niej ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W poczekalni zamontowano również nowoczesne oświetlenie oraz defibrylator automatyczny. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znalazły się pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Pozostałą powierzchnię na parterze i piętrze wynajął samorząd, który planuje tam otworzyć bibliotekę” – dodano w komunikacie.

Historyczny dworzec w Kobylnicy wyremontowany


PKP przekazał także, że „w Kobylnicy renowację przeszła elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi”. „Odzyskała ona jasny kolor, które pasuje do odtworzonej na wzór historycznej zielonej stolarki okiennej i drzwiowej oraz ciemnego poszycia dachowego” – wskazano. Odnowiono także wnętrze budynku. Jak przekazano, „szarej posadzce towarzyszą ściany o szaro-beżowej kolorystyce, wyłożone wielkoformatowymi płytami doskonale imitującymi naturalny kamień, oraz biały sufit z nowoczesnymi kwadratowymi oprawami oświetleniowymi. We wnętrzu podróżni znajdą ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, zegar oraz defibrylator”.

Jak poinformowano, przebudowa dworca w Pobiedziskach kosztowała 6,88 mln złotych, a w Kobylnicy – 5,71 mln złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej