RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Jedynce premierowe słuchowisko „Morze” na podstawie noweli Marii Konopnickiej

Słuchowisko „Morze", kadr z nagrania (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)
Słuchowisko „Morze", kadr z nagrania (fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)

Jedną z patronek roku 2022 jest Maria Konopnicka – nowelistka i poetka, uważana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek okresu realizmu. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko „Morze" na podstawie jej noweli.

Konopnicka jako tłumacz literatury europejskiej

Konferencja „Maria Konopnicka jako tłumacz literatury europejskiej” w jej muzeum biograficznym w Żarnowcu w pobliżu Krosna zainaugurowała w...

zobacz więcej

Wszyscy znamy historię „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, znamy Pimpusia Sadełko, śpiewamy „Rotę”, ale inne utwory tej wielkiej poetki odeszły w zapomnienie.

Maria Konopnicka zostawiła po sobie wielką spuściznę poetycką i nowelistykę. – Kamil Maria Bansiak wybrał mało znany utwór „Morze” – jest to opowieść o marzeniach człowieka teatru, który jest prostym pracownikiem technicznym, ale marzy o tym, by wystawić szekspirowską „Burzę” – powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

W słuchowisku wystąpili: Stanisław Brudny, Tomasz Grochoczyński, Sławomir Pacek, Justyna Ducka, Jakub Gawlik i Kamil Maria Banasiak. Słuchowisko zostanie zaprezentowane po godzinie 21.00 w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Teatr Polskiego Radia przygotowuje około 160 premier rocznie. Na swoje premiery w radiowej Jedynce zaprasza w czwartki i niedziele.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej