RAPORT

Wojna na Ukrainie

Średniowieczne wisiory z motywem krzyża z Ukrainy. Pokaz dzieł odzyskanych z przemytu

Zarekwirowane przedmioty będą eksponowane w British Museum do czasu, aż będzie je można bezpiecznie zwrócić do Kijowa(fot. Shuttesrtock;TT)
Zarekwirowane przedmioty będą eksponowane w British Museum do czasu, aż będzie je można bezpiecznie zwrócić do Kijowa(fot. Shuttesrtock;TT)

Kilkadziesiąt sztuk średniowiecznej biżuterii, którą brytyjskie służby celne odkryły w nadanej z Ukrainy przesyłce, zostało zaprezentowanych w British Museum. Eksponaty będą w Londynie do czasu, gdy władze w Kijowie uznają, że można je wysłać do Muzeum Narodowego Historii Ukrainy.

Festiwal Corso Polonia w Rzymie. Wśród wydarzeń pokaz zdjęć z Ukrainy

W Rzymie rozpoczęła się we wtorek 19. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia, organizowanego co roku przez Instytut Polski. Ta placówka w...

zobacz więcej

31 maja w British Museum w Londynie otwarto wystawę, na której zaprezentowano 86 sztuk pochodzącej z wczesnego średniowiecza biżuterii, którą celnicy przechwycili podczas próby przemytu z Ukrainy. Skarb znaleziono w zeszłym roku w przesyłce pocztowej. Zarekwirowane przedmioty będą eksponowane w British Museum do czasu, aż będzie je można bezpiecznie zwrócić do Kijowa.

Jak ustalił magazyn “The Art Newspaper", odzyskane artefakty to 86 ozdób, w tym datowane na XI do XIV wieku wisiory w formie krzyża będące lokalnymi wyrobami wzorowanymi na krzyżach bizantyjskich, okrągłe wisiory z motywem krzyża z tego samego okresu, ale czerpiące z tradycji kościoła rzymskiego, a także liczne pierścienie wykonane ze stopu miedzi.

–Kultura jest krucha, ale cenna. Przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia naszym kolegom w muzeach i wszystkim ofiarom tego konfliktu, zarówno uwięzionym, jak i przesiedlonym, na Ukrainie i poza nią. Współpracujemy z innymi organizacjami, aby nieść pomoc i wsparcie dla muzeów na Ukrainie – powiedział podczas prezentacji skarbu Hartwig Fischer, dyrektor British Museum.

Zobacz także: Ukraina: Rosjanie ukradli złoto Scytów

Przesyłka z precjozami została przechwycona w lipcu zeszłego roku na lotnisku Gatwick. Nie ujawniono, czy celnicy natrafili na nią podczas rutynowej kontroli, czy byli wcześniej poinformowani, że taka przesyłka się pojawi.

Brytyjskie służby celne w przypadku podejrzenia przemytu zabytków konsultują się z British Museum. O konfiskacie był też na bieżąco informowany ambasador Ukrainy w Londynie Wadim Pristajko. Nie ujawniono, skąd pochodziły przemycane przedmioty, ale wiadomo, że mają trafić do Muzeum Narodowego Historii Ukrainy w Kijowie.

Syreny alarmowe, antywojenny transparent. Premiera ukraińskiego filmu w Cannes

Twórcy „Butterfly Vision” Maksyma Nakonechnyi'ego wznieśli w środę przed premierowym pokazem filmu transparent przypominający o zbrodniach...

zobacz więcej

Plaga przemytu skarbów z Ukrainy


– W ostatnich latach przedmioty znajdowane na Ukrainie przez nielegalnych poszukiwaczy za pomocą wykrywaczy metalu były sprzedawane prywatnym kolekcjonerom w Rosji, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Był wśród nich znaleziony na Ukrainie w 2015 roku wiatrowskaz ze statku z epoki Wikingów, który, ze sfałszowanymi dokumentami, został sprzedany w Anglii w 2016 roku - powiedział Fedir Androszczuk, dyrektor Muzeum Narodowego Historii Ukrainy. Wspomniany wiatrowskaz prawdopodobnie został sprzedany przez niewielki londyński dom aukcyjny.

Androszczuk dodał też, że grabieże nasiliły się po rosyjskiej inwazji. – Wojna stanowi ogromne zagrożenie dla ukraińskiej kultury. Mamy do czynienia z gigantyczną międzynarodową grabieżą naszego dziedzictwa, którą wspólnymi wysiłkami musimy powstrzymać. Wkład władz brytyjskich i British Museum wzmacnia te działania – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej