RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Konsultacje międzyrządowe między Polską a Ukrainą. „Pierwszy raz w takim formacie”

Najnowsze

Popularne

Polska i Ukrainy po raz pierwszy w historii przeprowadzą konsultacje międzyrządowe w tak szerokim formacie. Przedstawiciele dwóch rządów będą rozmawiali o różnych kwestiach i podpisywali dokumenty – poinformował w programie „#Jedziemy” premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Premier Morawiecki podsumował ustalenia szczytu w Brukseli

Szef rządu wziął w poniedziałek i wtorek udział w szczycie unijnym w Brukseli. Porozumienie wynegocjowane w nocy z poniedziałku na wtorek przez...

zobacz więcej

Premier Ukrainy podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wizytę w Kijowie, którą określił jako „symboliczną”. – Dziękuję za jego wystąpienie w parlamencie. To pierwsze takie wystąpienie lidera narodowego od początku inwazji – dodał.

Denys Szmyhal mówił, że strony polska i ukraińska przeprowadziły negocjacje i omówiły szereg porozumień i kwestii związanych ze współpracą, w tym umowę o dobrym sąsiedztwie. Zapowiedział, że rządy obu państw przeprowadzą wspólne konsultacje dotyczące otwarcia granic i wejścia Ukrainy do unijnego obszaru celnego.

Konsultacje międzyrządowe


– Zostanie zawarte porozumienie związane z dobrym sąsiedztwem. Kluczowymi kierunkami będzie polepszenie współpracy służb granicznych, a także procedur związanych ze wspólną kontrolą celną, jeśli chodzi o przejście granicy. Dotyczy to przede wszystkim tranzytu towarów przez Polskę zarówno do Ukrainy jak i z Ukrainy, a także inne kwestie, w tym wsparcie dyplomatyczne i wsparcie przez Polskę starań Ukrainy o członkostwo w UE – wymieniał.

„Absolutnie bezsensowne”. Wiceszef MSZ o rozmowach Scholza i Macrona z Putinem

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Sęk skrytykował w niemieckiej telewizji ARD rozmowy telefoniczne kanclerza Niemiec...

zobacz więcej

Ukraiński premier podziękował też polskim rodzinom za przyjęcie milionów ukraińskich uchodźców. – Dla nas to szczególnie ważne i to także może być punktem naszego porozumienia, jeśli chodzi o współpracę, tam będzie edukacja, medycyna – dodał.

Mówił też, że Polska jako jedna z pierwszych wsparła Ukrainę bronią i najmocniej wspiera, jeśli chodzi o broń w UE. – Aktywnie współpracujemy z polskim rządem i premierem Morawieckim. W środę przeprowadzimy pierwsze w naszej historii konsultacje międzyrządowe w takim szerokim formacie, dwa rządy siądą i będą omawiały różne kwestie podpisując dokumenty – wyjaśnił.

Dopytywany, jakie to będą dokumenty, odparł, że współpraca międzyrządowa między naszymi krajami ma już własną historię. – Rzecz jasna, że w ciągu kilkudziesięciu lat się spotykaliśmy, ale format, kiedy dwa rządy spotykają się na konsultacjach międzyrządowych per analogiam do konsultacji rządów międzyeuropejskich na terenie Ukrainy – to odbędzie się po raz pierwszy – zaznaczył.

Jak dodał, inicjatywa przeprowadzenia takiego spotkania wyszła ze strony polskiego rządu i prezydenta. – My się na to z przyjemnością zgodziliśmy – wskazał.

Sprawę skomentował też rzecznik polskiego rządu. „Dzisiaj w Kijowie odbędą się polsko-ukraińskie🇦 konsultacje międzyrządowe. Polska jest pierwszym krajem, od czasu lutowej inwazji Rosji, który spotka się z rządem ukraińskim w tej formule” – napisał Piotr Müller.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej