RAPORT

Wojna na Ukrainie

Festiwal Corso Polonia w Rzymie. Wśród wydarzeń pokaz zdjęć z Ukrainy

Festiwal organizowany jest przez Instytut Kultury Polskie w Rzymie (fot. FB/Istituto Polacco di Roma)
Festiwal organizowany jest przez Instytut Kultury Polskie w Rzymie (fot. FB/Istituto Polacco di Roma)

W Rzymie rozpoczęła się we wtorek 19. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia, organizowanego co roku przez Instytut Polski. Ta placówka w Wiecznym Mieście obchodzi 30-lecie działalności. Tegoroczna edycja skoncentrowana jest na wschodnim pograniczu Polski.

Polski reżyser z Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes

Jerzy Skolimowski i dwóch belgijskich filmowców otrzymali ex aequo Nagrodę Jury na 75. festiwalu w Cannes. – Chciałbym podziękować wszystkim moim...

zobacz więcej

Inauguracyjny wieczór w siedzibie Instytutu Polskiego nad Tybrem poświęcono Podlasiu. Otwarta została wystawa Małgorzaty Dmitruk, urodzonej na Białostocczyźnie. Zaprezentowano ubrania według jej projektu oraz grafiki.

Odbył się też koncert multimedialny artystów z Polski i Białorusi - Jacaszka i Jerzego Osiennika. Inspiracją dla artystów był zbiór poetycki "Miniatury" Sokrata Janowicza (1936-2013), pisarza transgranicznego narodowości białoruskiej, który tworzył po białorusku i po polsku.

7 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "War Dreams", zorganizowanej we współpracy z rzymską galerią Interzone. Przedstawione zostaną na niej fotografie Jean-Marca Caimi i Valentiny Piccinni z lat 2015 i 2022, wykonane podczas wojny na Ukrainie począwszy od konfliktu w Donbasie.

9 czerwca autorzy zdjęć spotkają się z publicznością, a debatę na temat wojny na Ukrainie i lat ją poprzedzających poprowadzi pisarz, publicysta i znawca Europy Wschodniej Francesco Cataluccio.

14 i 16 czerwca odbędą się projekcje filmów dokumentalnych zaproszonego do Rzymu Tomasza Wolskiego - "1970" i "Zwyczajny kraj". Ten pierwszy poprzez materiały archiwalne relacjonuje wydarzenia grudnia 1970 roku na Wybrzeżu, a drugi to obraz komunistycznej Polski, sporządzony na podstawie nagrań milicjantów i oficerów polskich służb bezpieczeństwa.

17 czerwca odbędzie się koncert polsko-włoskiego zespołu muzyki dawnej Giardino di Delizie.

Syreny alarmowe, antywojenny transparent. Premiera ukraińskiego filmu w Cannes

Twórcy „Butterfly Vision” Maksyma Nakonechnyi'ego wznieśli w środę przed premierowym pokazem filmu transparent przypominający o zbrodniach...

zobacz więcejWyraz solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą


– Od ponad trzech miesięcy agresja wojskowa Federacji Rosyjskiej na Ukrainę kieruje naszą uwagę na wschodnie pogranicze Polski. Tegoroczny program Corso Polonia jest w naszym zamyśle wyrazem solidarności z prowadzoną przez naszych sąsiadów walką w obronie tożsamości europejskiej i wspólnoty wartości demokratycznych – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny.

– Na zakończenie Corso Polonia jako promień nadziei z programem europejskiej muzyki dawnej, inspirowanej podróżami do Polski, w plenerowym koncercie w ogrodach Accademia Filarmonica Romana wystąpi znakomity zespół Giardino di Delizie. Będzie to dla nas okazja do podziękowania partnerskim instytucjom kultury i włoskiej publiczności za 30 lat zainteresowania oraz do zaproszenia do dalszej współpracy – dodał szef polskiej placówki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej