RAPORT

Pogarda

Czy PO była gotowa sprzedać Rosjanom Lotos? Sondaż

Czy Polacy wierzą Tuskowi?(fot. PAP/Paweł Supernak)
Czy Polacy wierzą Tuskowi?(fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Najważniejsi politycy PO na czele z Donaldem Tuskiem zaprzeczają, że w czasach, gdy sprawowali władzę, chcieli sprzedać Rosjanom Lotos. Co sądzą na ten temat Polacy?

Wyprzedaż Polski. Rząd PO sprywatyzował 950 spółek

Gdy Platforma Obywatelska rządziła Polską, doszło do potężnej wyprzedaży spółek Skarbu Państwa. W 2007 roku Donald Tusk i koalicja PO-PSL...

zobacz więcej

Wypowiedzi ówczesnego premiera Tuska, jego przyjazne stosunki z Putinem oraz kilka dokumentów świadczy o tym, że jego gabinet myślał o sprzedaży Rosjanom Lotosu. Donald Tusk odrzuca jednak te argumenty i twierdzi, że właśnie dzięki decyzjom jego rządu do sprzedaży nie doszło. A co sądzą na ten temat Polacy?

Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadziła badanie w tej sprawie. Respondentom zadano następujące pytanie w tej sprawie: Jak się Pani/Panu wydaje - czy Platforma Obywatelska była gotowa sprzedać Rosjanom polski koncern naftowy Lotos?

Zdaniem 43 procent badanych PO rzeczywiście chciała oddać kontrolę nad polską firmę naftową Kremlowi, zaś według 25 procent respondentów PO nie miała takich zamiarów. 32 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Z sondażu wynika także, że 86 proc. respondentów, którzy stwierdzili, że PO była skłonna oddać Lotos w ręce Kremlu, w hipotetycznych wyborach parlamentarnych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę. W przypadku sympatyków Koalicji Obywatelskiej 13 proc. zgodziło się z tym stwierdzeniem, natomiast Polski 2050 - 23 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W sondażu wzięło udział 1074 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej