RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szefernaker o funduszu dla uchodźców; liczy, że temat pojawi się na szczycie UE

Paweł Szefernaker w TVP Info pytany był o kwestię pomocy dla uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do państw członkowskich UE. Jak podkreślił wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, rząd jest za utworzeniem nowego unijnego funduszu na rzecz uchodźców, do czego potrzebna jest decyzja Rady Europejskiej.

500+ i inne świadczenia dla Ukraińców. ZUS weryfikuje, czy przebywają w Polsce

Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju, czego konsekwencją jest również...

zobacz więcej

– Chcemy, aby taki dodatkowy fundusz powstał. Mam nadzieję, że także w trakcie tego posiedzenia Rady Europejskiej rozmowy na ten temat będą – powiedział gość TVP Info. Dwudniowy szczyt UE w Brukseli rozpoczął się w poniedziałek po południu.

W ocenie wiceszefa MSWiA środki, które dziś na pomoc Ukraińcom są przesuwane z innych funduszy w ramach unijnego budżetu, są dalece niewystarczające. Zaznaczył przy tym, że Polska nie czekała na nie i oferowała pomoc, mimo ich braku.

Robimy swoje


– Warto o tym mówić. W innych sytuacjach migracyjnych w Europie było inaczej. Ale my mimo wszystko będziemy robić swoje – zadeklarował wiceminister. Jednak – jego zdaniem – dopóki jest „piłka w grze”, są szanse na porozumienie.

Po trzech miesiącach wojny poza możliwością przesuwania pieniędzy z innych programów, jak fundusz spójności, Komisja Europejska zaoferowała Polsce 144,6 mln euro ze środków na sprawy wewnętrzne. Zanim jednak te pieniądze dotrą, Komisja musi omówić z polskimi władzami zawarcie umów o dotacje. Według KE zostaną one podpisane „w najbliższych tygodniach”.

Propozycje Komisji są dziś daleko niewystarczające


Szefernaker w niedawnej rozmowie z PAP podkreślał, że środki z funduszu spójności czy innych programów, są w 95 proc. skierowane na różne inne inwestycje. – Nie możemy ich przesuwać na pomoc uchodźcom, bo musielibyśmy zrezygnować z zaplanowanych projektów. Natomiast środki, które mają zostać przesunięte z budżetu UE na fundusz migracji (144,6 mln euro), są daleko niewystarczające – zaznaczył. – Od początku mówiliśmy, że pomoc, którą niesiemy, idzie w miliardy euro, a nie w miliony. Pomoc UE dla krajów, które pomagają uchodźcom, również powinna iść w miliardy euro. Tak jak to było w przypadku Turcji czy Grecji w latach 2015-16. Propozycje Komisji są dziś daleko niewystarczające, ale każde euro, które będziemy mogli przeznaczyć na pomoc uchodźcom, wykorzystamy – mówił wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej