RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska z najwyższymi w Europie stanami magazynów gazu

Średnia zapełnienia magazynów w UE to prawie 46 proc. (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Średnia zapełnienia magazynów w UE to prawie 46 proc. (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Polskie magazyny gazu pod koniec maja mają najwyższy w całej Europie stopień zapełnienia. Wynosi on niemal 95 proc., co przekłada się na ok. 3,25 mld m sześc. – wynika z danych, publikowanych przez europejskich operatorów magazynowania gazu.

„Gazowe inwestycje na najbliższe 20-30 lat”. Pełnomocnik rządu wyjaśnia, co dalej

Dziś realizowane inwestycje, a także te przyszłe, jak gazoport w Gdańsku, są w pełni uzasadnione, będą nam potrzebne przez następne 20-30 lat –...

zobacz więcej

Jak wynika z danych publikowanych na mocy rozporządzenia REMIT (rozporządzenia ws. integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii), średnia zapełnienia magazynów dla całej Unii Europejskiej wynosi niemal 46 proc. To przekłada się na niemal 48 mld m sześc.

We wszystkich państwach europejskich, których dane są publikowane – w UE, Serbii, Ukrainie i Wielkiej Brytanii – magazyny są zatłaczane. Średnie tempo zatłaczania w ostatnich dniach jest na poziomie 0,5 mld m sześc. dziennie. Maksymalna ilość gazu, jaką są w stanie przyjąć wszystkie magazyny w UE, jest dwukrotnie większa.

W magazynach w UE jest ok. 12 proc. rocznej konsumpcji państw Unii z 2020 r. Wskaźnik ten najwyższy jest na Łotwie, której zapasy stanowią 70 proc. rocznego zużycia z 2020 r. W przypadku Polski wskaźnik ten wynosi niecałe 14 proc., dla Niemiec niecałe 11,5 proc.

Próg 60 proc. zapełnienia – oprócz Hiszpanii i Portugalii, gdzie magazyny mają znacznie mniejsze znaczenie niż w reszcie UE – przekraczają jeszcze Czechy. Tam aktualne zapasy przekładają się na niemal jedną czwartą rocznego zużycia gazu. 50 proc. zapełnienia przekracza jeszcze Francja, której zapasy to ponad 14 proc. rocznej krajowej konsumpcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej