RAPORT

Pogarda

Agencja Reutera: UE będzie wspierać werbalnie Kijów, ale bez nowych sankcji na Rosję

Władimir Putin (fot. PAP/EPA/RAMIL SITDIKOV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL)
Władimir Putin (fot. PAP/EPA/RAMIL SITDIKOV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek, aby zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy i pomóc jej odeprzeć atak Rosji, ale rozmowy zostaną przyćmione przez brak porozumienia w sprawie nowego pakietu sankcji wobec Moskwy – podaje agencja Reutera.

Nowa propozycja KE ws. sankcji na rosyjską ropę. Embargo, ale nie na rurociągi

Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na ropę z Rosji, która ma...

zobacz więcej

W ciągu dwóch dni przywódcy bloku 27 państw będą dyskutować o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie cztery miesiące po inwazji Rosji i jak radzić sobie ze skutkami konfliktu: wysokimi cenami energii, zbliżającym się niedoborem żywności i potrzebami obronnymi UE.

Jednak projekt konkluzji ze spotkania, do którego dotarła Agencja Reutera, pokazuje, że o ile UE będzie hojnie wspierać werbalnie rząd w Kijowie, o tyle nowych decyzji w którymkolwiek z głównych tematów będzie niewiele.

UE zaczyna się kruszyć


– Po ataku Rosji na Ukrainę widzieliśmy, co się może stać, gdy Europa będzie zjednoczona. Z myślą o poniedziałkowym szczycie miejmy nadzieję, że będzie tak dalej. Ale UE już zaczyna się ponownie kruszyć i rozpadać – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w niedzielę.

Najbardziej namacalne będzie poparcie polityczne przywódców dla pakietu pożyczek UE o wartości 9 mld euro, z niewielkim komponentem dotacji na pokrycie części odsetek, tak aby Ukraina mogła utrzymać swój rząd i płacić pensje przez około dwa miesiące.

Które kraje płacą Putinowi w rublach, a które odmówiły? Zobacz

Po tym, jak Komisja Europejska zabroniła płacenie za rosyjski gaz z rublach, niektóre kraje i firmy lekceważą lub obchodzą wspólnotowe ustalenia....

zobacz więcej

Ale nawet ta decyzja zostanie podjęta dopiero po tym, gdy Komisja Europejska przedstawi propozycję, jak zebrać pieniądze.

Mimo starań od początku maja rządy UE nie mogą dojść do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Moskwy, ponieważ jeden z elementów – embargo na zakup rosyjskiej ropy – jest nie do zaakceptowania przez Węgry i stanowi duży problem dla Słowacji i Czech.

Inne elementy, takie jak odłączenie największego rosyjskiego Sbierbanku od systemu SWIFT, zakazanie rosyjskim nadawcom wstępu do UE i dodanie większej liczby osób do listy, których aktywa są zamrożone i które nie mogą wjechać do UE, są blokowane przez brak porozumienia w sprawie zakazu importu ropy.

Konkluzje ze szczytu UE


Projekt konkluzji ze szczytu pokazuje, że przywódcy UE poprą utworzenie międzynarodowego funduszu odbudowy Ukrainy po wojnie, bez żadnych szczegółów i chcą rozważyć możliwość konfiskaty w tym celu zamrożonego rosyjskiego majątku.

KE proponuje nowe przepisy. Konfiskata majątku za obchodzenie sankcji

Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie zestawu przestępstw, za które grozi konfiskata mienia, o naruszanie unijnych sankcji. KE...

zobacz więcej

Ale ostrożne sformułowanie w tej ostatniej kwestii jest celowe, ponieważ sprawa jest trudna z prawnego punktu widzenia, powiedzieli unijni urzędnicy.

Przywódcy zobowiążą się do przyspieszenia prac, aby pomóc Ukrainie w przetransportowaniu zboża z kraju do globalnych nabywców koleją i ciężarówkami, ponieważ rosyjska marynarka wojenna blokuje zwykłe szlaki morskie, oraz do podjęcia kroków w celu szybszego uniezależnienia się od rosyjskiej energii.

Projekt poniedziałkowych konkluzji dowodzi, że unijni przywódcy są gotowi do zbadania sposobów ograniczenia rosnących cen energii, w tym możliwości wprowadzenia tymczasowych pułapów cenowych, ograniczenia biurokracji w zakresie rozwijania odnawialnych źródeł energii i inwestowania w łączenie krajowych sieci energetycznych ponad granicami, aby lepiej sobie pomagać, konkluduje Agencja Reutera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej