RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieckie media: Chaos i kłamstwa zamiast dostawy czołgów dla Ukrainy

Wg rządu Niemcy nie mogą dostarczyć Bojowych Wozów Piechoty Marder (fot. Shutterstock)
Wg rządu Niemcy nie mogą dostarczyć Bojowych Wozów Piechoty Marder (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sprawie wysyłania czołgów Marder na Ukrainę towarzyszy ogromny chaos. Ministerstwo obrony tłumaczyło kilka dni temu, że na dostawy zachodniej broni na Ukrainę nie zgadza się NATO. Rzecznik Sojuszu temu zaprzeczył. Dodatkowo działaniom kanclerza i ministerstwa obrony przeciwni są nawet współkoalicjanci z Zielonych i FDP - pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”.

Niemcy okłamały Polskę? Szef CDU zabiera głos

Prezydent Andrzej Duda oskarżył rząd niemiecki o złamanie słowa w sprawie obiecanej dostawy czołgów dla Polski. Lider CDU Friedrich Merz domaga się...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Tydzień temu sekretarz stanu Siemtje Moeller (SPD), wypowiadając się w imieniu ministerstwa obrony, przekonywała, że Niemcy nie mogą dostarczyć Marderów z powodu „decyzji podjętej przez NATO” – przypomina „Bild”. Dziennik, pytając bezpośrednio w siedzibie NATO, zweryfikował wypowiedź niemieckiej minister jako „kłamstwo”.

Zobacz także: Rząd nie wysyła już prawie żadnej broni Ukrainie

SPD – partia kanclerza Olafa Scholza i minister obrony Christine Lambrecht – szybko się z tego wycofało, przekonując że chodziło o „uzgodnienie nieformalne” w ramach Sojuszu.

„Ale to także nie było prawdą” – podkreśla „Bild”, który poprosił o potwierdzenie szefa litewskiego MSZ Gabrieliusa Landsbergisa. Landsbergis stanowczo zaprzeczył, aby podczas spotkań NATO miało być podjęte jakiekolwiek, nawet nieformalne, porozumienie o niedostarczaniu zachodnich czołgów bądź wozów bojowych Ukrainie.

Wolfgang Hellmich, rzecznik SPD ds. polityki obronnej, chcąc uwiarygodnić narrację swojej partii, stwierdził w czwartek, że parlamentarna komisja obrony została już „w pełni poinformowana w połowie maja” o sprawie. „To było już trzecie kłamstwo w kwestii czołgów” - wylicza „Bild”.

Niemieckie media: Ukraina przegrywa wojnę na wschodzie kraju z winy Scholza?

Sytuacja w Donbasie jest dramatyczna, żołnierzom od tygodni brakuje ciężkiej broni i amunicji – pisze dziennik „"Bild”. „Nie dość, że samo...

zobacz więcej

Szefowa komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), podkreśliła, że sprawa ta nie była omawiana na jej forum. Potwierdziła to jej koalicyjna koleżanka Sara Nanni (Zieloni), zasiadająca w tej samej komisji: „Byłam tam i nie było mowy o takim porozumieniu”.

Jak podkreśla „Bild”, całą sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że istnieje również spór między kierowanym przez SPD ministerstwem obrony a MSZ, będącym w rękach Zielonych. „Najwyraźniej ani szefostwo Zielonych, ani MSZ nie wiedzieli nic o rzekomym porozumieniu z NATO” - zauważa „Bild”.

Jak podkreśla dziennik, także brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss i jej czeski odpowiednik Jan Lipavsky zaprzeczyli po spotkaniu w Pradze w ostatni piątek, jakoby w NATO istniały ustalenia o niedostarczaniu ciężkiej broni na Ukrainę. – Wsparcie militarne dla władz w Kijowie pochodzi od poszczególnych państw, nie jest wynikiem wspólnych ustaleń członków zachodniego sojuszu obronnego – podkreślił Lipavsky.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej