RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polski reżyser z Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes

Jerzy Skolimowski (fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
Jerzy Skolimowski (fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)

Najnowsze

Popularne

Jerzy Skolimowski i dwóch belgijskich filmowców otrzymali ex aequo Nagrodę Jury na 75. festiwalu w Cannes. – Chciałbym podziękować wszystkim moim osiołkom – powiedział Skolimowski, odnosząc się do zwierząt „grających” główną rolę w nagrodzonej produkcji „Io”.

Syreny alarmowe, antywojenny transparent. Premiera ukraińskiego filmu w Cannes

Twórcy „Butterfly Vision” Maksyma Nakonechnyi'ego wznieśli w środę przed premierowym pokazem filmu transparent przypominający o zbrodniach...

zobacz więcej

„IO” to polsko-włoska koprodukcja opowiadająca o współczesnej Europie oczami osiołka, którego przygoda zaczyna się w polskim cyrku i kończy we Włoszech. Przechodzące z rąk do rąk zwierzę spotyka na swojej drodze zarówno dobrych, jak i złych ludzi. Historia jest kinową alegorią losu prostej istoty w coraz bardziej złożonym współczesnym świecie.

Dzieło Skolimowskiego to jego wariacja nt. filmu „Na los szczęścia, Balazarze” Roberta Bressona. Polski reżyser wielokrotnie wymieniał ten francuski klasyk jako jedno z nielicznych dzieł, które go wzruszają.

Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), za muzykę – Paweł Mykietyn, a za montaż – Agnieszka Glińska. Dystrybutorem obrazu w Polsce została firma Gutek Film.

Drugi nagrodzony film to „Eight Mountains” belgijskich filmowców Felixa Van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

Gratulacje Jerzemu Skolimowskiemu na Twitterze złożył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej