RAPORT

Pogarda

Niemiecka gazeta: Rząd nie wysyła już prawie żadnej broni Ukrainie

Kanclerz Olaf Scholz (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Kanclerz Olaf Scholz (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ciągu ostatnich dziewięciu tygodni rząd Niemiec najwyraźniej ograniczył do minimum swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy; nie tylko nie ma dostaw broni ciężkiej, ale – jak wynika z dokumentów udostępnionych gazecie „Welt am Sonntag” – od końca marca Niemcy nie wysłały też prawie żadnej znaczącej broni lekkiej.

Amerykański historyk: Putin wykorzystywał historyczne poczucie winy Niemiec

Niemcy pomyliły historyczną odpowiedzialność za swą faszystowską przeszłość z poczuciem winy wobec Rosji, co doskonale potrafił wykorzystywać Putin...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Według dokumentów, które poznała gazeta, w okresie od 30 marca do 26 maja na Ukrainę dotarły tylko dwie dostawy broni od rządu niemieckiego. W obu znajdowało się tylko bardzo niewielkie wyposażenie.

W połowie maja Niemcy wysłali 3000 min przeciwpancernych i 1600 specjalistycznych min przeciwpancernych.

Niemcy niemal zaprzestali wspierać sprzętem Ukrainę


Miesiąc wcześniej na Ukrainę dotarła inna niemiecka dostawa. Zawierała ona jednak tylko m.in. części zamienne do karabinów maszynowych, granaty ręczne, ładunki wybuchowe i miny – informuje „Welt am Sonntag”.

Według Ukrainy, ostatnia dostawa broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej miała miejsce 25 marca, czyli ponad dwa miesiące temu – podaje gazeta.

Hipokryzja Niemiec. DW: Chcą jeszcze więcej „brudnego” węgla

Rząd w Berlinie chce importować więcej węgla z kolumbijskiej kopalni El Cerrejón. To największa odkrywkowa kopalnia węgla w Ameryce Łacińskiej...

zobacz więcej

Koalicjanci poirytowani polityką Scholza


Jak komentował „Berliner Zeitung”, wśród posłów koalicji SPD, Zielonych i FDP panuje nastrój irytacji, złości „a czasem zwykłej bezradności”, gdy pytani są o kanclerza Olafa Scholza i jego politykę wobec Ukrainy.

Chodzi o dostawy ciężkiej broni, których Urząd Kanclerski uporczywie unika, „choć od końca kwietnia istnieje nawet odpowiednia uchwała Bundestagu”. „Jednak Federalna Rada Bezpieczeństwa nie wydała jeszcze pozwolenia na eksport 100 czołgów Marder, choć wniosek w tej sprawie jest rozpatrywany od początku marca”.

„Berliner Zeitung” zwraca uwagę, że „od kanclerza nie słyszy się nic konkretnego. Wciąż wygłasza to samo przemówienie na ten temat, ostatnio na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w tym tygodniu”. W swoim wystąpieniu „nie skomentował jednak w ani jednym zdaniu dostaw broni z Niemiec” – zauważa dziennik i podkreśla, że „niezdecydowanie jest oczywiście taktyką”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej