RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpania przeciwko prostytucji. Demonstranci domagali się całkowitego zakazu

Dla aktywistów zaproponowane rozwiązania są niewystarczające (FOT.  Fernando Sanchez/Europa Press via Getty Images)
Dla aktywistów zaproponowane rozwiązania są niewystarczające (FOT. Fernando Sanchez/Europa Press via Getty Images)

Podczas sobotniej demonstracji w stolicy kraju, Madrycie, tysiące osób domagało się wprowadzenia zakazu prostytucji.

Handel narkotykami i dopalaczami, sutenerstwo, pobicia. Gang siedlecki oskarżony

„Ruski” został dwukrotnie skatowany, bo nie oddał na czas pożyczonych 2 tys. zł. Drugiej kaźni nie przeżył. Kacpra pocięto maczetą za zaleganie ze...

zobacz więcej

Demonstranci, w większości kobiety, przemaszerowali dwa kilometry jedną z głównych ulic Madrytu, Gran Via, między fontanną Cibeles a Plaza de Espana.

Protestujący nieśli transparenty z hasłami: „My, kobiety, nie jesteśmy towarem” i „Prostytucja to nie zawód”. Skandowali: „Stop wykorzystywaniu seksualnemu”.

Zakaz reklamowania


W czwartek parlament Hiszpanii zatwierdził projekt ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące przestępstw na tle seksualnym. Nowe prawo przewiduje również zakaz reklamowania prostytucji. Ustawa musi zostać zatwierdzona przez Senat, wyższą izbę hiszpańskiego parlamentu.

Dla aktywistów zaproponowane rozwiązania nie są wystarczające.

Jeden z dyrektorów holenderskiej poczty aresztowany pod zarzutem handlu ludźmi

Dyrektor generalny belgijskiego oddziału holenderskiej poczty (PostNL) Rudy Van Rillaer został aresztowany pod zarzutem handlu ludźmi oraz...

zobacz więcej

– Działania podjęte przez rząd to łatanie dziur, które nie rozwiązują podstawowego problemu – powiedziała gazecie „El Pais” Laura Rivas, rzeczniczka „Ruchu Feministycznego w Madrycie”. Rivas dodała, że demonstranci wyszli na ulice, ponieważ „potrzebujemy kompleksowej odpowiedzi, która doprowadzi do zniesienia prostytucji”.

Zobacz także: Polscy sutenerzy w Londynie. Usłyszeli wyroki

Jedna z protestujących powiedziała agencji informacyjnej Europa Press: „Prostytucja to niewolnictwo XXI wieku”.

Sutenerstwo


Prostytucja w Hiszpanii została zdekryminalizowana w 1995 roku. Samo zjawisko prostytucji nie jest bezpośrednio uregulowane w hiszpańskim kodeksie karnym, ale wykorzystywanie seksualne, np. sutenerstwo, jest nielegalne. W 2016 roku UNAIDS – projekt Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego celem jest koordynacja i poprawa skuteczności działań poszczególnych krajów w walce z HIV i AIDS, szacował, że w Hiszpanii jest ponad 70 tysięcy osób zajmujących się prostytucją.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do udziału w demonstracji wezwało 175 organizacji. Według szacunków policji, w akcji wzięło udział ponad 7000 osób. Protest odbył się bez incydentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej