RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niebezpieczna pogoda w niedzielę. IMGW wydaje alerty

Ostrzeżenia dotyczą województw północnej Polski (fot. arch PAP/Paweł Supernak)
Ostrzeżenia dotyczą województw północnej Polski (fot. arch PAP/Paweł Supernak)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w północnych województwach Polski. Niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą wystąpić w ciągu dnia.

Kleszcz z boreliozą? Uczelnia wykona bezpłatne badanie

Każdy, kto znalazł na skórze kleszcza, może wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę. Bezpłatne badania w tym...

zobacz więcej

Ostrzeżenia przed burzami, które mogą wystąpić w niedzielę w godzinach od 10:30 do 21:00, dotyczą województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Mogą tam wystąpić burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Możliwy jest mały grad.

Prognoza na niedzielę - burze z gradem


W Pomorskiem oraz na Warmii i Mazurach ostrzeżenie to dotyczy wszystkich powiatów.

W Zachodniopomorskiem ostrzeżenie dotyczy 13 powiatów: białogardzkiego, drawskiego, goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, Koszalina, koszalińskiego, łobeskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i Świnoujścia.

W Kujawsko-Pomorskiem dotyczy to 8 powiatów: brodnickiego, chełmińskiego, Grudziądza, grudziądzkiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego i wąbrzeskiego.

W Podlaskiem ostrzeżeniem przed burzami objęto 5 powiatów: augustowski, grajewski, sejneński, suwalski i Suwałki.

Niszczycielska Agata u wybrzeży Meksyku. Czy burza tropikalna stanie się huraganem?

Na Pacyfiku u południowych wybrzeży Meksyku uformowała się burza tropikalna. Przewiduje się, że żywioł nazwany imieniem Agata może przekształcić...

zobacz więcej

Według Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, pogodę nad Polską kształtuje rozległy niż znad północno-wschodniej Europy, za sprawą którego napływa chłodne i wilgotne powietrze. Podobna pogoda utrzyma się do wtorku. Od środy spodziewane jest ocieplenie, a w czwartek termometry mogą wskazać do 27 stopni Celsjusza.

– W niedzielę najwięcej opadów spadnie na północy i zachodzie Polski. Oprócz przelotnych opadów deszczu będą też burze, w czasie których porywy wiatru mogą osiągać do 60 km/h. Na Warmii i Mazurach, w burzach może spaść do 20 litrów deszczu na metr kwadratowy. Pokropić może także w centrum kraju. Najwięcej słońca i najmniej chmur będzie na południowym wschodzie. Tu też będzie najcieplej – do 20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze 15-17 stopni, tylko na południu lokalnie do 18. Najchłodniejszym miejscem będzie rejon Helu, gdzie spodziewamy się maksymalnie 12 stopni – powiedział Michał Folwarski z IMGW-PIB.

W nocy na na wschodniej połowie kraju zachmurzy się i możliwe są opady deszczu. Na zachodzie więcej przejaśnień i tylko w pierwszej części nocy zapowiadane są zanikające, słabe burze. Temperatura minimalna wyniesie do 10 stopni Celsjusza na wschodzie i około 5-6 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby zmienny, tylko w czasie burze może w porywach osiągać do 55 km/h.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej