RAPORT

Wojna na Ukrainie

Porcelana króla Jana III Sobieskiego wróciła do Polski [WIDEO]

Prawie 400 tysięcy złotych kosztowały kupione w Londynie porcelanowe talerze, które po 78 latach wróciły do zamku w Łańcucie. Mają niezwykłą historię i ponad 300 lat. A udało się je odzyskać dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje TVP3 Rzeszów.

Nowy projekt IPN: Lekcje historii z nauką pierwszej pomocy

Prezes IPN Karol Nawrocki zainaugurował na Pomorzu projekt Drużyna Inki. Wcześniej projekt zrealizowano w prawie 100 szkołach w woj....

zobacz więcej

Są niezmiennie piękne i bardzo cenne. To chińska porcelana z niezwykłą historią. Zaczyna się od chińskiego cesarza, który podarował królowi Janowi III Sobieskiemu cały zestaw składający się z ponad stu takich naczyń. To było w XVII wieku, niespełna sto lat później serwis stał się własnością rodu Czartoryskich. I to za sprawą jednej z właścicielek Łańcuta Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej pod koniec XVIII wieku trafił do zamkowej jadalni, której stał się ozdobą. Aż do roku 1944.

– Później została rozsprzedana ale to nie jest strata wojenna sensu stricte, bo nie mamy dowodów, że ktoś coś komuś ukradł, tylko została sprzedana. Tak jak na przykład spadkobiercy Józefa Poniatowskiego sprzedawali na aukcjach Rembrandta i my też staramy się aukcjach zagranicznych odkupywać to co kiedyś było w Polsce – mówi Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W prywatnych zbiorów jednego z najbardziej znanych francuskich kolekcjonerów sztuki w latach 90. na aukcje zaczęły być wystawiane pojedyncze elementy chińskiego serwisu osiągając bardzo wysokie ceny. Teraz 5 naczyń udało się kupić w jednej z londyńskich galerii. – Te talerze, który prezentujemy, to oczywiście dla nas miód na serce, cream de la cream naszych marzeń – tłumaczy Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Wszystko ze wsparciem ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, bo choć cena była negocjowana, kosztowały niemal 400 tysięcy złotych. – Nasi muzealnicy wiedzą, że ich wspieramy jeśli dostajemy sygnał, że coś jest związane z daną kolekcją, albo wręcz mamy sygnał, że coś było w zestawie danego muzeum pałacowego, w tym przypadku wtedy jesteśmy w stanie wesprzeć. To są dotacje celowe dla instytucji, które prowadzimy – wskazał minister Gliński.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
I tak część serwisu z chińskiej porcelany, który w II połowie XVIII wieku był największym w tej części świata, po 78 latach wróciła do Łańcuta. To teraz część zbiorów Muzeum - Zamku jednego z największych i najpiękniejszych w tej części Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej