RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kleszcz z boreliozą? Uczelnia wykona bezpłatne badanie

Kleszcze mogą powodować boreliozę, groźną chorobę powodującą zapalenie opon mózgowych (fot. Gov.pl)
Kleszcze mogą powodować boreliozę, groźną chorobę powodującą zapalenie opon mózgowych (fot. Gov.pl)

Każdy, kto znalazł na skórze kleszcza, może wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę. Bezpłatne badania w tym zakresie wykonują naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wirus zwalczy raka? Przełomowe badanie

Amerykańska organizacja zajmująca się badaniem oraz leczeniem raka – City of Hope sprawdza możliwości genetycznie zmienionego wirusa do niszczenia...

zobacz więcej

Naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab Sp. z o.o. (spin-off UW i WUM) realizują projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczący występowania krętków Borrelia u kleszczy pospolitych.

– W ostatnich latach kleszcze stały się obiektem licznych badań ze względu na swoje znaczenie medyczne i weterynaryjne, jednak wciąż pojawiają się doniesienia o nowych patogenach przez nie przenoszonych, które wywołują tzw. szybko rozprzestrzeniające się choroby zakaźne. Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz – mówi dr hab. Renata Welc-Falęciak, która kieruje projektem.

Analiza


Badacze analizują wpływ mikrobiomu kleszczy oraz współzakażeń z udziałem innych patogenów przenoszonych przez kleszcze na występowanie krętków Borrelia u kleszczy oraz na przenoszenie krętków z kleszczy na ludzi.

Osoby, które znalazły kleszcza mogą wysłać materiał do badania prowadzonego bezpłatnie na Wydziale Biologii UW. Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków powodujących boreliozę. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych. Kleszcza można wysłać przesyłką kurierską w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN” lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.

Kleszcze przyjmowane są do końca września. Informacje szczegółowe dotyczące badań kleszczy znajdują się na stronie Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii pod adresem: parazytologia.biol.uw.edu.pl.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Projekt w ramach grantu OPUS realizowany jest od 2021 roku. W ubiegłym roku naukowcy z Wydziału Biologii zebrali prawie 900 kleszczy, a u ponad 20 proc. z nich potwierdzili obecność krętków Borrelia. Prawie 50 proc. kleszczy przekazanych do badania zostało usuniętych ze skóry po upływie 24 godzin od momentu rozpoczęcia żerowania, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponad 78 proc. osób, które przesłały materiał do badania zadeklarowało, że nie używało środków odstraszających kleszcze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej