RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zbój wrócił na rynek. Dwie poprzednie figury skradziono [WIDEO]

Do trzech razy sztuka – takiego zdania są mieszkańcy Międzyborza w powiecie oleśnickim (woj. dolnośląskie). Z rynku już dwa razy zniknęła figura zbójnika Międzyborka, symbolu miasta. Mieszkańcy się nie poddają, postawili figurę po raz kolejny. Liczą, że tym razem zbójnik zagości w Międzyborzu na dobre – informuje TVP3 Wrocław.

Powstaje horror, którego bohaterem będzie... Kubuś Puchatek

W styczniu 2022 roku książka „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne'a trafiła do domeny publicznej. Oznacza to, że ktokolwiek, kto chce opowiedzieć...

zobacz więcej

Jedno jest pewne – zbójnik Międzyborek kusi tych, którzy mają lepkie ręce. – Okazuje się, że sporo osób jest zafascynowanych figurką, Pierwsza figurka powstała z piaskowca. Została najpierw zniszczona, później skradziona. Później była wykonana z drewna, również zniknęła i to jest trzeci egzemplarz. Dociekamy dlaczego tak się dzieje, ale nie mamy zielonego pojęcia – mówi Ewa Lechowicz z Międzyborskiego Stowarzyszenia Turystyczno-Krajoznawczego „Zbójnik”.

Złodzieja nie udało się schwytać, ale międzyborzanie nie dają za wygraną. – Niestety nie doczekaliśmy się monitoringu. Mamy nadzieję, że niebawem tutaj powstanie i figurka będzie bezpieczna. Będzie nadal ozdobą tego miasteczka – mówi Witold Lechowicz ze stowarzyszenia „Zbójnik”.

Figurę wyrzeźbił z drewna sosnowego lokalny artysta. Międzyborek to postać inspirowana prawdziwym zbójnikiem – Melchiorem Hedloffem, który żył na terenie Międzyborza w XVII wieku. Do dziś krąży legenda, że w pobliskich lasach wciąż zakopane są jego skarby.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej